Udruga: Mnoge majke u Hrvatskoj djeca tjeraju na ugovore o doživotnom uzdržavanju

Oko 91 tisuću žena starijih od 65 godina u Hrvatskoj doživjela je nasilje od supruga ili drugih članova obitelji, ali ga zbog srama ili straha ne prijavljuju, upozorili su u utorak iz udruge B.a.B.e u povodu izložbe Nasilje u sjeni, kojom žele osvijestiti javnost o tom problemu.

Izložba je otvorena u zagrebačkom Oktogonu

"Prema Eurostatovim podacima, u Hrvatskoj je 17.9 posto žena starijih od 65 godina, odnosno njih oko 91 tisuća, bilo žrtvom nasilja. Željeli smo ovom izložbom osvijestiti ne samo da starije osobe trebaju prepoznati situaciju u kojoj se nalaze nego i potaknuti one osobe oko njih da im pomognu, da ih zaštite i upute ih na prava mjesta za pomoć i podršku", izjavila je Tamara Šterk iz udruge B.a.B.e.

Na edukativnoj izložbi u Oktogonu posjetitelji mogu saznati na koje sve načine žene starije životne dobi mogu biti izložene psihičkom, fizičkom, online, seksualnom ili ekonomskom nasilju. 

Primjerice, postoje brojni slučajevi u kojima su majke izložene ekonomskom nasilju od svoje djece, koja ih prisiljavaju na potpisivanje ugovora o doživotnom uzdržavanju kako bi došla u posjed nekretnine ili ih žele smjestiti u dom, istaknula je Šterk.

"Nasilje nad starijim ženama je skoro nevidljivo. Naime, kada žene dođu u određene godine, postoji velika razina neugode, srama ili straha od prekida takvog nasilničkog ponašanja, koje često dolazi od njihovih partnera, drugih članova obitelji, rodbine ili susjeda", dodala je.

Uz to, Šterk napominje da osobe starije životne dobi ne barataju modernom tehnologijom, ne znaju koji broj mogu nazvati niti da se mogu obratiti centru za socijalni rad, zbog toga je važno potaknuti druge osobe da im pomognu ako prepoznaju da su žene žrtve nasilja.

Izložba dio projekta puSHEd - Protect, Understand, Support: Help the Elderly

Izložba je dio projekta puSHEd - Protect, Understand, Support: Help the Elderly u sklopu kojega su istraživači provodili fokus grupe, intervjue sa starijim ženama žrtvama nasilja i okrugle stolove sa stručnjacima i organizacijama civilnog društva, a provode ga udruga B.aB.e, Zaklada Zajednički put, Dom za djecu i odrasle žrtve obiteljskog nasilja Duga i Grad Zagreb.

Svatko ima pravo na život bez nasilja, stoga Strategija Grada Zagreba za prevenciju nasija nad ženama predviđa pronalazak smještaja za starije žene žrtve nasilja u domovima za starije osobe, rekla je ravnateljica doma Duga Željka Barić.

"Dom za starije osobe je adekvatnije rješenje nego sklonište za žrtve nasilja, gdje dominiraju mlađe žene s malom djecom i s potpuno drugim potrebama i očekivanjima o tome što žele napraviti sa svojom životom", kazala je Barić. Izložba u Oktogonu otvorena je do 30. listopada, nakon čega seli u Osijek, Rijeku i Split. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.