Ugostitelji traže kredite i hitno spuštanje PDV-a na vino, pivo i kavu na 13 posto

Foto: Grgur Zucko/PIXSELL

NA održanom 8. Forumu zagrebačkih ugostitelja zaključeno je kako ugostitelji da bi preživjeli koronakrizu pod hitno trebaju nove kreditne linije za opstanak i oporavak od koronakrize.

Predsjednik Foruma Udruženja ugostitelja Zagreba Franz Letica na konferenciji za medije nakon završenog online Foruma, izjavio je kako ugostitelji, osim novih kreditnih linija koje bi im omogućile likvidnost, traže i spuštanje stope PDV-a, što su učinile i sve druge zemlje.

Zagrebački ugostitelji su, dodaje, zadovoljni što među rijetkima u Europi mogu i raditi, ali promet im je i dalje u padu za oko 60 posto. Zato je, navodi, nužno da se osiguraju novi krediti.

"Adventom ćemo spasiti 8 tisuća radnih mjesta"

"Svjesni smo kao i drugi da će oporavak od koronakrize biti težak i dugotrajan i da je neizvjesno kada će do toga doći, zbog čega bi ugostiteljima uz mjere za očuvanje radnih mjesta znatno pomoglo i snižavanje PDV-a za vino, pivo i sokove s 25 na 13 posto, koliko je i na hranu, a možda i niže, jer je to već dalo rezultata u drugim zemljama. Uz to, hitno nam trebaju i nove kreditne linije HAMAG-a i HBOR-a", rekao je Letica.

Zagrebački ugostitelji zadovoljni su što ih je Grad Zagreb oslobodio od komunalne naknade, plaćanja naknade za terase.

"Svjesni smo situacije i zadovoljni da će se ipak održati Advent iako u daleko manjem obujmu nego prije, čime ćemo spasiti oko osam tisuća radnih mjesta, a zaposlit će se i neki novi", rekao je Letica.

Predsjednik Ceha ugostitelja HOK-a Joso Smolić poručio je pak da svi trebaju biti odgovorni i da je najvažnije nastaviti raditi i sačuvati radna mjesta, pri čemu je i apelirao na državu i banke da pomognu i da ugostitelji obrtnici dođu do jeftinijeg novca jer bez toga neće moći održati biznis.

U nekim dijelovima Hrvatske promet pao i do 80 posto

Ispred Udruženja ugostiteljskih djelatnosti HGK Dražen Boban kazao je da su mjere vlade dobrodošle, ali da je sada situacija loša jer rijetki gosti dolaze u restorane.

Predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak istaknuo je kako je pad prometa u ugostiteljstvu u Hrvatskoj od početka ove godine 40 do 50 posto, a u nekim županijama poput Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske i veći, do 80 posto.

"Pred nama je maraton za opstanak i oporavak koji neće biti moguć bez pomoći vlade, banaka, novih povoljnih kredita i mjera za radna mjesta. U vrhuncu sezone zapošljavali smo do 70 tisuća ljudi, sada je to oko 45 tisuća, a može se očekivati i da će ih do svibnja biti i manje jer teško da će svi moći živjeti od 4.000 kuna nego će ili u druge sektore, na gradilišta, ili u inozemstvo i tu će Hrvatska opet gubiti", upozorio je Medak.

Zbog svega smatra da je iznimno važno imati strategiju turizma, ali i da ju treba napraviti zajedno sektor s resornim Ministarstvom, za što je potrebna i bolja međusobna komunikacija, koju pak imaju s Državnim inspektoratom.

To je potvrdila i načelnica sektora za nadzor u turizmu i ugostiteljstvu Državnog inspektorata Jasenka Štiglec, iznoseći i da je u oko tisuću inspekcija bilo samo 13 povreda propisa i mjera, većinom oko prekoračenja radnog vremena iza 24 sata.

Vuk Vuković: Treba omogućiti što više kreditnih sredstava

Na virtualnom Forumu zagrebačkih ugostitelja održan je i panel "Hrvatska i svijet u novim okolnostima – izazovi i nove prilike" koji je okupio brojne paneliste koji su se zadnjih mjeseci aktivno zalagali za prava ugostitelja.

Među njima je i Vuk Vuković – osnivač i izvršni direktor tvrtke Oraclum Intelligence Systems, jedan od osnivača Udruge Glas poduzetnika.

"Puno je bolje kada se režu porezi nego kad se daju same subvencije. Treba omogućiti što više kreditnih sredstava. Po meni, država treba ići u tom smjeru prema HABOR-u, novac se treba pustiti u gospodarstvo", rekao je Vuković.

Na Forumu je u okviru okruglog stola bio pojašnjen i "Novi zakonodavni okvir na temu ljudskih resursa kao preduvjet razvoja sektora". Rasprava o kadrovima izuzetno je bitna u trenutku kada se četvrtina izgubljenih radnih mjesta tijekom pandemije odnosi upravo na turizam i ugostiteljstvo. Dragan Jelić, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike izjavio je kako će nastaviti aktivno surađivati s privatnim sektorom i sukladno prilikama modificirati uvjete za dobivanje potpora za očuvanje radnih mjesta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.