Ugostiteljima u Sloveniji je dosta lockdowna, planiraju tužiti vladu

Foto: EPA

SLOVENSKI ugostitelji, koji zbog mjera protiv pandemije koronavirusa ne rade od listopada, u petak su u otvorenom pismu vladi zatražili brza rješenja za spas te gospodarske djelatnosti, a najavljuju i mogućnost odštetnih tužbi protiv vlade zbog nejasnih propisa za vrijeme epidemije covida-19.

U pismu premijeru Janezu Janši i ministru gospodarstva Zdravku Počivalšeku ugostitelji upozoravaju na velik rast nezaposlenosti u tom sektoru i traže povećanje naknade za plaće za radnike na čekanju na 100 posto. Također, potiču vladu da razmisli o smanjivanju PDV-a za ugostiteljske usluge, odgodi dospjelih kreditnih obveza i drugim  mjerama koje bi pomogle da ugostiteljstvo spremno  dočeka razdoblje nakon koronakrize.

Najavljuju tužbe protiv vlade

Pojedini ugostitelji, najavili su predstavnici njihova poslovnog udruženja, vjerojatno će ići i u tužbe protiv vlade zbog nejasnih propisa vezanih za rad u ugostiteljstvu.

Riječ je o nesporazumu koji je prije desetak dana u javnosti izazvao upravo ministar gospodarstva, nakon što su mediji objavili informaciju da se u jednoj osamljenoj gostionici blizu Ptuja sastao s većim brojem lokalnih čelnika, pri čemu su bili posluženi sendvičima.

Počivalšek se kasnije nevješto branio da se radilo o tzv. Business to Business (B2B) sastanku, te da se takvi sastanci smiju održavati u gostionicama, premda bez nuđenja hrane i pića, kako se kasnije ispostavilo.

Taj je slučaj stvorio aferu zbog koje se Počivalšek, ministar gospodarstva i potpredsjednik vlade, ispričao javnosti zbog "čina koji nije bio najpametniji" jer vlada građanima, kako je pojasnio,  mora biti uzor, ali i dalje tvrdi da nije postupio protivno protuepidemijskim mjerama i restrikcijama koje je donijela vlada.

Ako se utvrdi da su sastanci u formatu B2B doista dopušteni, neki ugostitelji najavljuju odštetnu tužbu protiv vlade jer ih o tome nitko nije obavijestio na vrijeme pa su pretrpjeli materijalnu štetu.

Što kažu u vladi?

Osvrćući se na tu temu i žalbe ugostitelja, državni tajnik u ministarstvu gospodarstva Simon Zajec kazao je danas da komunikacija s ugostiteljima očito "nije bila dovoljno dobra", no da vlada tom sektoru pomaže što više može. Ugostiteljima je država već isplatila više od 110 milijuna eura financijske pomoći za mjeru čekanja na posao i za skraćeno radno vrijeme, a za ugostitelje je u pripremi i nekoliko javnih poziva u okviru kojih će dobiti novu financijsku pomoć, rekao je.

Slovenski ugostitelji upozoravaju na primjer iz susjedne Italije gdje gostionice i drugi lokali smiju raditi uz neka vremenska i druga ograničenja te podsjećaju da im prošle godine nisu pomogli ni tzv. turistički bonovi koje je svim građanima besplatno podijelila država, pri čemu su se mogli iskoristiti samo za noćenje, ali ne i za prehranu ili piće.

Pročitajte više