Uhljeb kojem je Puljak dao otkaz bio viši savjetnik. Kolege: Radio je na kruzeru

Foto: Miroslav Lelas/PIXSELL

GRADONAČELNIK Splita Ivica Puljak i njegov zamjenik Bojan Ivošević jučer su javnosti govorili o djelatniku Gradske uprave koji je dobio otkaz jer nije dolazio na posao. Utvrdili su da zaposlenik Službe za imovinu nije bio u Hrvatskoj dok je službeno bio na bolovanju. Radi se o višem savjetniku koji je primao plaću od oko 8000 kuna, piše Slobodna Dalmacija.

 

Video: Dalmatinski portal

Kombinirao je godišnji, bolovanje i neplaćeni dopust, a postao je sumnjiv tek u trenutku kad je, dan nakon izbora, 11. srpnja, karticom evidentirao svoj ulaz u zgradu Gradske uprave, poznatije pod imenom Banovina. Iako je njegov dolazak evidentiran na ulaznim vratima, zaposlenik nikad nije došao do svoga ureda u Službi za gospodarenje gradskom imovinom.

Pregledom nadzornih kamera se ispostavilo da je karticu uz uređaj za evidenciju zaposlenika prislonila njegova kolegica. Dok GDPR nije bio na snazi, zaposlenici Banovine su svoj dolazak na posao potvrđivali otiskom prsta, međutim, taj sustav je ukinut nakon stupanja na snagu nove uredbe o zaštiti podataka.

U svibnju otišao iz Hrvatske, u lipnju mu odobreno bolovanje

Sad već bivši zaposlenik Banovine je ove godine na poslu bio samo dva mjeseca. Puljak je objasnio kako je opravdao preostalo vrijeme.

"Kombinacija godišnjeg, neplaćenog, razne kombinacije koje zakon dopušta, ali zakon ne dopušta nedolazak na posao i lažna bolovanja. Ne očekujem nikakve pravne posljedice. Mi smo sve otkrivali tijekom vremena, ali u konačnici je povukao bolovanje kada se saznalo da je van Hrvatske. Službenica koja je potvrđivala karticu na poslu umjesto njega kažnjena je zbog teže povrede službeničke dužnosti. Ovo je primjer kako se moramo boriti za dignitet javnih službenika i da oni koji rade budu primjereno nagrađeni", kazao je Puljak.

Sumnjali su da za vrijeme bolovanja radi izvan Hrvatske, pa su u suradnji s MUP-om saznali da je službenik još 25. svibnja napustio zemlju i otad se nije vratio, a da ga je 1. lipnja i 3. kolovoza pregledala liječnica obiteljske medicine i poslala na bolovanje od 42 dana.

"Radilo se o smislenom, maksimalnom guranju granica dokle se nekoga može pokriti u neradu, izbjegavanju radnih obveza i omogućavanju rada na drugom mjestu", rekao je jučer Ivošević.

Otišao raditi na kruzer?

Slobodna Dalmacija je razgovarala s nekolicinom ljudi u Banovini koji su upoznati sa slučajem. Oni su im otkrili da je sad već bivši zaposlenik Banovine bio zaposlen na stalno i da je radio godinama. U zadnjem periodu bio je zaposlen na radnom mjestu višeg savjetnika Službe za gospodarenje gradskom imovinom. Plaća mu je bila oko osam tisuća kuna.

Kolege sumnjaju da je za vrijeme bolovanja radio na kruzeru. Viši savjetnik je i prije tri godine, još uoči pandemije, zatražio i dobio pola godine neplaćenog dopusta kako bi otišao raditi na brod. Već tada su se njegovi kolege čudili kako mu je to odobreno jer njihov Kolektivni ugovor izričito navodi kako se zaposleniku može odobriti dopust bez naknade plaće, takozvani neplaćeni dopust, do 30 dana u tijeku kalendarske godine. U tom periodu zaposlenik ne prima plaću, ali mu Grad Split mora uredno uplaćivati sve doprinose.

"To je stvarno nedopustivo što se njemu dopustilo. Znale su nekad uzimati neplaćeni dopust majke nakon porodiljnog dok se ne bi snašle za čuvanje djece, ali ovo što se kolegi dopuštalo je stvarno nevjerojatno. Pa što je radila njegova šefica? U sustavu se sve vidi. Kad smo na bolovanju, posebna je oznaka uz naše ime, tako i za godišnji, za bilo kakvo izbivanje", rekao je zaposlenik Gradske uprave za Slobodnu, navodeći kako gradski službenici svaki svoj ulazak i izlazak iz zgrade moraju evidentirati i pritom specificirati jesu li izišli privatno ili službeno.

"Kad izlazimo privatno, recimo samo na sat ili dva, u slučaju da moramo na neki pregled, moramo tražiti odobrenje pročelnika. A kako je on sve to pravdao, zaista mi nije jasno", komentirala je dugogodišnja zaposlenica Gradske uprave.

HZZO je najavio da će provesti kontrolu ovog slučaja, ali da će rezultati izvida biti tajni. Radi se o poslovnoj tajni, kaže HZZO.

Puljak: Ne znam je li član Kerumove stranke

Puljak je jučer rekao da ne zna je li riječ o članu Kerumovog HGS-a, a ako jest, da je to slučajnost. 

"To je čovjek koji se osam dana nije pojavio na poslu, ugovor mu prestaje ako se pet dana ne pojavi, a mi smo sačekali još par dana. Nakon što se saznalo da nije u Hrvatskoj, tražio je sporazumni raskid ugovora o radu, ali na to nismo pristali jer bi on onda iskoristio još pogodnosti", rekao je Puljak te dodao da ne zna je li zaposlenik trenutno u Hrvatskoj, ali da sigurno nije bio 28. svibnja i da se nije pojavio na svom radnom mjestu.

"Jedan djelatnik koji se nalazio na godišnjem odmoru i koji u Gradskoj upravi nije bio od petog mjeseca, dan ili dva nakon 2. kruga izbora magično se prijavio na ulazu u Gradsku upravu. Pokrenuli smo internu istragu, koristili videonadzor i prijave unutar sustava kartica. Evidentirali smo koja je to osoba radila u njegovo ime. Ta se osoba i ispričala, priznala djelo. Pokrenuta je teža povreda protiv službene dužnosti", rekao je Puljkov zamjenik Ivošević, prenosi N1.

Puljak kaže da nije riječ o političkoj odmazdi jer, kako kaže, oni djelatnike dijele samo na radnike i neradnike. Tvrdi da nitko neće biti diskriminiran jer je pripadnik neke političke stranke.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.