UKRAJINCI koji su iz Mariupolja pobjegli zbog ruske okupacije i svakodnevnog bombardiranja ispričali su za BBC kako izgleda život u ruskim logorima za civile. Ondje se odvija obrada civila te se ondje nalaze prije evakuacije u sigurno područje. Riječ je o centrima postavljenima izvan Mariupolja, tzv. filtracijskim kampovima.
Supružnici Oleksandar i Olena trenutačno se nalaze u relativno sigurnom gradu Lavovu, no prije toga su bili smješteni u kamp za obradu nakon što su pobjegli iz Mariupolja.
"Kao u koncentracijskom logoru"
Kada su pokušali pobjeći iz grada, Oleksandar i Olena hodali su tri kilometra do točke za evakuaciju. Odvezli su ih u rusko izbjegličko središte smješteno u bivšoj školi u selu Nikolske, sjeverozapadno od Mariupolja.
"Bilo je to kao pravi koncentracijski logor", ispričao je za BBC 49-godišnji Oleksandar. Ukrajinski dužnosnici usporedili su te centre s onima korištenima tijekom ruskog rata u Čečeniji, gdje su tisuće Čečena ispitivali koristeći brutalne metode. Mnogi od njih su nestali.
Ruski zaštitari uzeli su otiske prstiju bračnog para, fotografirali ih sa svih strana te ih ispitivali nekoliko sati. Oleksandar kaže da ispitivanje izgleda kao u zatvoru. Brinuli su se da će im Rusi pregledati mobitele pa su u telefonima izbrisali sve što ima veze s Ukrajinom. Čak su izbrisali fotografije svoje kćeri ispred ukrajinske zastave.
Njihova briga je bila opravdana jer, kako je Oleksandar ispričao, ruski sigurnosni službenici su im tijekom ispitivanja pregledali fotografije u mobitelu, telefonske pozive i kontakte u imeniku ne bi li ih povezali s novinarima ili čak državnim i vojnim dužnosnicima.
"Ako je osoba osumnjičena da je ukrajinski nacist, odveli bi je u Donjeck na daljnju istragu ili bi je ondje ubili. Bilo je vrlo opasno i riskantno. Ako bi Rusi malo posumnjali u vas, to bi vas moglo odvesti u podrum na ispitivanje i mučenje. Svi su se bojali da ih ne odvedu u Donjeck", ispričao je Oleksandar.
Iz BBC-ja navode da nisu uspjeli provjeriti ove tvrdnje.
Grozni uvjeti
Olena je opisala kako izgledaju uvjeti života u kampu. Ispričala je da su stariji ljudi spavali u hodnicima bez madraca i deka te da su postojali samo jedan toalet i umivaonik za tisuće ljudi.
"Uvjeti su užasni. Ubrzo se počela širiti dizenterija, nije bilo načina za pranje ili čišćenje. Izuzetno je zaudaralo. Drugi dan je nestalo sapuna i dezinficijensa, ali ubrzo su se pojavili toaletni papir i higijenski ulošci", ispričala je Ukrajinka.
Bijeg iz kampa
Nakon ispitivanja, Oleksandru i Oleni su rekli da imaju dopuštenje da se ukrcaju u autobus za evakuaciju. No tjedan dana kasnije samo je 20 autobusa napustilo objekt, dok je mnogo bilo autobusa organiziranih za odlazak na ruski teritorij.
Bračni par iz Mariupolja bio je prisiljen potražiti pomoć privatnih vozača koji su svoje usluge nudili potajno. Jedan takav im se obratio po dolasku u kamp, ali su se previše plašili da pristanu na njegovu ponudu. Mislili su da su u pitanju Rusi.
"Nismo imali previše izbora. Prisilno bi nas deportirali u Rusiju pa smo odlučili riskirati s privatnim vozačem", kazala je Olena. Taj problem prepoznao je i mariupoljski gradonačelnik Vadim Bojčenko koji je za BBC rekao da mnogi autobusi s civilima idu na ruski, a ne na ukrajinski teritorij. Kaže da od početka invazije, Rusi nisu dopuštali nikakav način za evakuaciju civila. "Njihova izravna vojna naredba je da se civili ubijaju", tvrdi Bojčenko.
Supružnici i vozač uspjeli su se odvesti iz filtracijskog kampa do grada Berdjanska, okupiranog Rusima. Vozili su se kroz polja, zemljane i uske putove iza svih kontrolnih točaka jer nisu imali ispravne dokumente za prolaz pokraj ruske inspekcije. Tri dana su tražili rutu prije nego što su pronašli vozača koji je bio voljan sve riskirati pa ih je odvezao na teritorij pod kontrolom Ukrajine.
Vozač je uspio zaobići čak 12 ruskih kontrolnih točaka te ih je sigurno dovezao do Zaporižje odakle je par krenuo noćnim vlakom za Lavov. "Iz filtracijskih kampova možete pobjeći samo uz pomoć rizičnih lokalnih privatnih vozača", govori Oleksandar.
Raseljeno je čak 11 milijuna Ukrajinaca
Budući da su ruske snage bombardirale grad i polako napredovale ulicu po ulicu, provjera stanja u Mariupolju bila je otežana.
Detalji o uvjetima života za Ukrajince i Mariupolju polako su počeli izlaziti nakon intervjua s onima koji su nedavno pobjegli, kao što su Oleksandar i Olena.
Za mnoge nije bilo tekuće vode, a hrana je postala oskudna. Velik broj Ukrajinaca suočava se s neizvjesnom budućnošću jer ih je zbog rata raseljeno čak 11 milijuna.