MINISTRI zaduženi za rodnu ravnopravnost iz 42 zemlje članice Unije za Mediteran (UfM) usvojili su deklaraciju kojom su se obvezali dati veću ulogu ženama na prostoru uz Sredozemno more.
Ministri su se u deklaraciji usuglasili oko uspostave zakonskih okvira za aktivnije sudjelovanje žena na javnim funkcijama, olakšanje njihovog pristupa rukovodećim položajima, napose u gospodarstvu, te oko suzbijanja i sprječavanja nasilja nad ženama i djevojčicama.
"Žene čine polovicu društva"
Unija za Mediteran, međuvladina organizacija sa sjedištem u Barceloni, uključuje svih 27 članica Europske unije te 15 zemalja južnog i istočnog Mediterana. U Madrid, gdje se održava njena konferencija "Žene na Mediteranu", nisu došli hrvatski ministri, a zemlju predstavlja Nives Malenica, veleposlanica u Španjolskoj, rekla je glasnogovornica Unije za Mediteran.
"Žene čine polovicu društva, a također rađaju i onu drugu polovicu", izjavio je jordanski ministar socijalnog razvoja Ayman Riad Al-Mufleh. "Sve je više i više programa čiji je cilj unapređenje života žena kako bi društvo uznapredovalo, a buduće generacije bolje živjele", dodao je.
Ministri su u deklaraciji naveli da je učinjen osjetan napredak od kada su se 2015. sastali kako bi razgovarali o toj temi. U izvješću o stanju ravnopravnosti, objavljenom u ožujku ove godine, navedeno je da su mnoge zemlje Mediterana ojačale pravne okvire i uspostavile nove programe kako bi osigurale veće sudjelovanje žena u političkoj, gospodarskoj i društvenoj sferi, a i kako bi ih se zaštitilo od nasilja.
Unatoč tome, ministri su se složili da je potrebno učiniti dodatan napor, napose u svjetlu aktualne prehrambene i energetske krize. Istaknuli su da je potrebno više pažnje posvetiti ženama u ruralnim krajevima.
Uskoro i konferencija "Žene na Mediteranu"
Nakon što je usvojena ministarska deklaracija u Madridu će tijekom sljedeća dva dana biti održana konferencija "Žene na Mediteranu", tijekom koje će više od 100 osoba iz raznih područja govoriti o dobrim i lošim primjerima te što bi trebalo popraviti.
"Mi smo domaćini kako bismo promicali daljnja prava žena i rodnu ravnopravnost u svijetu, a što je posebno bitno u vrijeme krize", izjavila je španjolska ministrica za jednakost Irene Montero. Ta članica lijeve stranke Unidas Podemos dodala je da "feminizam pokreće svijet prema boljem društvu".
Posljednjih mjeseci su rapidno porasle cijene hrane, struje i plina u zemljama uz Sredozemno more. Europska povjerenica za ravnopravnost Helena Dalli napomenula je da je potrebno zaštititi žene tijekom takvih kriza jer one često najviše pate u njima.
"Moramo vidjeti kraj nasilja nad ženama i djevojčicama. Moramo raditi na stvaranju društva u kojem ćemo svi biti zaposleni, donositi odluke te sudjelovati u javnom životu", izjavila je Dalli. U deklaraciji je navedeno da će Unija za Mediteran pratiti ispunjavaju li zemlje dogovor iz Madrida.