Foto: FaH
"U postupku koji je prethodio ustavnosudskom, Potrošač je na temelju Zakona o zaštiti potrošača podnio tužbu nadležnom trgovačkom sudu protiv osam najvećih banaka radi zaštite kolektivnih interesa potrošača, zbog ugovaranja nepoštenih ugovornih odredaba ugovora o potrošačkim kreditima o valutnoj klauzuli (vezanost glavnice uz švicarski franak) i o promjenjivoj kamatnoj stopi. Prvostupanjski sud usvojio je tužbeni zahtjev Potrošača.
Drugostupanjski i Vrhovni sud odbili su tužbeni zahtjev u dijelu koji se odnosi na ništetnost ugovorne odredbe kojom je glavnica vezana uz švicarski franak, te u cijelosti u odnosu na 8. tuženu banku Sberbank d.d.
Valutna klauzula nije neustavna
Na izmjene zakona koje su omogućile konverziju kredita negativno je reagirala i Europska komisija, koja sredinom lipnja ove godine poslala upozorenje Hrvatskoj smatrajući da je zakon o konverziji sav trošak prebacio na banke i da retroaktivna primjena ugrožava načelo pravne sigurnosti.
Što se tiče valutne klauzule podnositelji tužbe naveli su da ona narušava monetarni suverenitet te stavlja banke u privilegirani položaj u odnosu na građane i ostale poduzetnike.
No Ustavni sud odbio je prigovore, uz obrazloženje da je kuna jedino zakonsko sredstvo plaćanja a da i građani i svi poduzetnici imaju mogućnost ugovaranja u stranim avalutama, dok se sva plaćanja vrše u kunama.
Sažetak Odluke Br. U-III-2521-2015 i Dr by Index.hr on Scribd