Viceguvernerka: I Tesla je s interneta, ali je autor mrtav 70 godina pa nema prava

Screenshot: RTL

O SKANDALU s natječajem za hrvatske kovanice eura u RTL Direktu govorila je Ivana Jakir-Bajo, viceguvernerka HNB-a i predsjednica Komisije za novac, koja je i birala rješenja.

"Svaki član komisije, njih 16, da bi bodovao, morao je bodovati za svaki motiv posebno izrađenim obrascima, morao je pogledati sve prijedloge dizajna. Tako je 9 prijedloga ušlo u uži izbor i to je bilo proslijeđeno Komisiji za novac, koja je napravila uži izbor od tri", kazala je. 

O čovjeku koji je ukrao tuđu sliku za kovanicu eura: To je mlada umjetnička duša

"To je mlada umjetnička duša koja nije mogla podnijeti pritisak", kazala je te dodala da je HNB-u olakšao posao. 

Kazala je i da sud može dokazati radi li se o plagijatu.

"Sud u dugom postupku dokazuje povredu autorskih prava. To su, prema onome što sam čula, mukotrpni i dugotrajni postupci s velikim brojem vještaka gdje se vještaci najčešće ne slažu oko mišljenja", kazala je. 

"Tesla je slika s Wikipedije, više nema autorskih prava jer je autor mrtav 70 godina"

Komentirala je i strahuje li da će se netko javiti za Teslu s obzirom na to da je i on skinut s interneta.

"Tesla je slika s Wikipedije gdje više nema autorskih prava. Autor fotografije je mrtav 70 godina", kazala je Jakir-Bajo. 

Na pitanje hoće li stići završiti novi natječaj za kovanicu do uvođenja eura, kazala je da hoće. 

"Ide novi natječaj, nova komisija. Novi natječaj se razlikuje od starog osim toga što je otvoreni natječaj za sve fizičke osobe jer se u ovom slučaju ne traži samo idejno nego i izvedbeno rješenje. Traži se 3D. Procedura je da se traži idejno rješenje, pa oni koji prođu u uži krug, traži se izrada sadrenog modela. Medaljeri su napravili prijedlog sadrenog modela za 7 apoena koji idu dalje", kazala je te dodala da se ubrzao proces.

"Mi nismo izmišljali toplu vodu"

Komentirala je i zašto se ušlo u takav proces s obzirom na to da se dogodilo nekoliko problematičnih situacija. 

"Mi nismo izmišljali toplu vodu. Interes nam je bio da uključimo širu javnost. To ne znači da se dizajneri i arhitekti ne mogu javiti", kazala je, komentirajući izjavu Hrvatskog dizajnerskog društva da ih nisu uključili u proces, te dodala: 

"Uključili smo ih kroz Komisiju za odabir. Predstavnica Društva dizajnera je članica komisije, a natječaj je otvoren za sve."

Komentirala je i što su rekli Europskoj središnjoj banci.

"Postupak će se ponoviti na dio vezan uz kunu. Poslali smo sve Europskoj komisiji. Ne znam je li se to dogodilo do sada, ali nije bilo čudnih reakcija", kazala je. 

O kovanju eura

Kazala je i da će se kovanice kovati u Hrvatskoj kovnici novca. 

"Ne možemo reći koliko će ih biti dok ih ne skladištimo, tek onda možemo izaći s podacima. Osigurali smo dovoljno trezorskog prostora da ih skladištimo", kazala je Jakir-Bajo. 

Na pitanje gdje će biti trezor za novčanice eura, kazala je da ih se u ovoj fazi posuđuje, a da ih se tek 2024. tiska i vraća. 

"Nećemo ih tiskati. Imamo proces objedinjene nabave, uđemo u proces i podijeli se tko će tiskati. Mogu reći da će nas to tiskanje doći oko 250 milijuna kuna", kazala je Jakir-Bajo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.