PREDSJEDNIK vlade Andrej Plenković primio je saveznog kancelara Republike Austrije Karla Nehammera u Banskim dvorima. Radi se o prvom službenom posjetu Nehammera Hrvatskoj u svojstvu kancelara.
Pogledajte snimku press konferencije
"Odnosi s Austrijom su u zadnjih 30-ak godina među najrazgranatijima od brojnih država s kojima RH surađuje otkako je međunarodno priznata. Od 90-e godine Austrija je i drugi investitor u Hrvatsku. Ove godine je RH posjetilo milijun i pol austrijskih turista", rekao je Plenković na početku presice.
"Mi smo danas raspravljali i o najvažnijoj temi uoči ovog posjeta, a to je završna 2 tjedna uoči odluke o hrvatskom članstvu u Schengenu. Ovo je bila prigoda da kancelaru još jednom pojasnimo što je sve RH učinila od 2016. do danas", rekao je Plenković.
"Svjesni smo zabrinutosti s kojima se susreće Austrija"
"Ovo je bila prilika da austrijskom kancelaru pokažem što je Hrvatska sve učinila do danas i koliko je kriterija ispunila. Mi smo u cijelom procesu jasno kazali da smo spremni dodatno pojasniti ako bilo koja članica ima bilo kakvo pitanje ili zabrinutost glede našeg ulaska u Schengen. To smo učinili i danas, ne u kontekstu nekih specifičnosti RH ili problema, nego u širem kontekstu s kojim je Austrija suočena, a to je problem da se u Austriji da se snažno povećao broj tražitelja azila. Dinamika ilegalnih migracija preko balkanske rute se povećala, imamo oko 130.000 zabilježenih migranata. I s te strane smo svjesni posebnih zabrinutosti s kojima se susreće Austrija", rekao je premijer.
"Ono što je dobro i što smo zajednički utvrdili da ti ljudi koji su došli u Austriju ne dolaze preko RH, nego iz teritorija drugih zemalja. Zajedno smo zaključili da će RH cijeniti austrijsku potporu za ulazak u Schengen", rekao je Plenković, pa dodao da je "itekako zadovoljan današnjim susretom i potporom kancelara da Hrvatska pristupi Schengenu i kad se to dogodi, da se osnaži politika čuvanja granica".
"Ohrabrujuća je i najava EK koja je spremna napraviti poseban akcijski plan za istočnomediteransku i balkansku rutu, koja bi skinula pritisak s Austrije. Veselim se nastavku razgovora i siguran sam da je ovaj posjet dobro planiran u posjetu tajminga i sadržaja", rekao je Plenković
Potom se obratio Nehammer, koji se se osvrnuo na bliske gospodarske veze kazavši da je Hrvatska pouzdan partner te da se radi o dobrom tržištu. Pored toga, postoje i kulturne i povijesne veze, a u vremenima kao što su danas posebno treba istaknuti i sigurnosne veze i suradnju.
"Austrija pred jednim od najvećih izazova"
“Želim vam čestitati na ulasku u eurozonu i važno je postaviti daljne korake bitne za budućnost. Austrija se danas nalazi pred jednim od najvećih izazova među svim članicama EU zato što imamo ogroman pritisak zbog ilegalnih migracija unatoč tome što smo zemlja koja nema vanjsku granicu EU. Od 2015. godine imamo mnoge ljude koje smo primili u našu zemlju i sada imamo i desetke tisuća Ukrajinaca koji traže utočište. Moram reći da sam zadivljen koliko je velika spremnost Austrijanaca za pomoć Ukrajini”, rekao je Nehammer, pa naglasio važnost rješavanja problema ilegalnih migracija.
“Mnogi od njih uopće nemaju pravo na azil, većina uopće nije registrirana. Austrija nema vanjske granice što znači da migranti prolaze kroz zemlje EU, a nisu u niti jednoj registrirani”, kazao je austrijski kancelar.
"Posebno će se glasati za Hrvatsku, a posebno za Bugarsku i Rumunjsku"
“Trenutačno raspravljamo o proširenju Schengena, a istovremeno vidimo da posebno Austrija ima s nedovoljnom zaštitom vanjskih granica. Istovremeno imamo smanjenje zaštita granica unutar EU, po našem mišljenju to ne može tako ići, trebat će poduzeti neke mjere”, poručio je.
“Kada govorimo o proširenju Schengena, a pritom kritiziramo plan koji Europska komisija treba predočiti s obzirom na ove probleme koje smo iznijeli, važno je reći da se to ne odnosi na Hrvatsku. Posebno će se glasati za Hrvatsku, a posebno za Bugarsku i Rumunjsku. Podržat ćemo pridruživanje Hrvatske šengenskom prostoru, ali bit ćemo kritični prema nastojanjima Bugarske i Rumunjske", dodao je kancelar.
Austrijski kancelar je poručio da je potrebno promijeniti sustav i ojačati vanjske granice kako bi slobodno kretanje unutar Schengena bilo moguće.
Austrija nedavno izazvala veliku zabrinutost u RH
Podsjetimo, austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner izazvao je veliku zabrinutost u Hrvatskoj nakon što je rekao da se protiv proširenju šengenskog prostora na Hrvatsku, Bugarsku i Rumunjsku.
Proteklih je dana više puta rekao da se protivi proširenju šengenske zone, za koju je rekao da ne funkcionira, što se vidi po povećanom broju tražitelja azila u Austriji. Ta je zemlja ove godine registrirala ulazak oko 100.000 migranata od kojih 75.000 prethodno nije registrirano ni u jednoj zemlji Europske unije.
Nehammer je upozorio da je njegov ministar htio signalizirati da "šengen očito ne funkcionira i da su potrebne nove mjere". Vijeće za pravosuđe i unutarnje poslove sastaje se 8. i 9. prosinca kad će donijeti konačnu odluku o ulasku Hrvatske u šengensku zonu. Pristupanje Hrvatske ranije su podržali Europska komisija i Europski parlament.