Zbog gotovo potpune cenzure medija u Srbiji i nemogućnosti građana Srbije da se o ovoj temi potpuno i istinito informiraju te izvjesne mogućnosti da se tema zataška, Index će je pratiti izrazito intenzivno. Ako imate važna saznanja vezana uz tragediju u Novom Sadu, javite nam se na desk@index.hr. Sve članke o ovoj temi možete pratiti i na Index.hr aplikaciji pod tagom Novi Sad.
Ministar graditeljstva, prijevoza i infrastrukture Srbije Goran Vesić rekao je na izvanrednoj presici da će sutra službeno podnijeti ostavku. Vesić je objavio da podnosi ostavku nakon tragedije u Novom Sadu u petak, kad je u padu betonske nadstrešnice na željezničkom kolodvoru poginulo 14 ljudi, a troje je u teškom stanju.
"Ne mogu prihvatiti krivnju jer nemamo ni trunku odgovornosti za nesreću koja se dogodila. Ostavku podnosim kao odgovoran čovjek koji želi pokazati moralnu odgovornost", kazao je. Dodao je da ne može prihvatiti krivnju za tragediju jer nijednu odluku koja je utjecala na ishod projekta nije donio u svom mandatu.
Poprilično je jasno da je Vesićeva ostavka pokušaj predsjednika Aleksandra Vučića da umiri bijesne građane i da ne odgovara netko tko je viši u hijerarhiji od ministra najpoznatijeg po TikTok profilu. Tu se ističu premijer Miloš Vučević, koji je bio gradonačelnik Novog Sada kad je krenula rekonstrukcija kolodvora, ili sam Vučić.
Dramatičan nastup Vesića pa ulizivanje Vučiću i napad na stranačke kolege
"Trpio sam uvrede onih koji misle da je nečija smrt i nesreća njihova šansa da se dočepaju vlasti. Trpio sam uvrede onih koji su se smijali zbog toga što sam gutao knedle i jedva izgovarao riječi tog strašnog dana na željezničkoj stanici u Novom Sadu jer sam prije toga vidio tijela. Kad su rekli da glumim, polazili su od sebe, oni bi tako", rekao je Vesić komentirajući tragediju u Novom Sadu.
"Mi i danas plačemo za tim ljudima. I danas razmišljam o deki (djedu, op.a.) koji je krenuo na vlak. I dok sam živ, plakat ću za njim", rekao je uz dramatične pauze i uzdisanje.
Dodao je da se u politiku vratio zbog predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i da će mu ostati na raspolaganju. "Bit ću tu dok se on bavi politikom", rekao je.
Napao je i one u Srpskoj naprednoj stranci, čiji je dužnosnik, koji su ga prozivali da pokaže odgovornost. "Ja odgovornost i čast imam, a potrudit ću se u narednom periodu pokazati koliko je oni nemaju", rekao je. Dodao je da je "ponosni član SNS-a" i da će ostati član predsjedništva te stranke.
TikTok ministar
Vesić je aktivan na TikToku, gdje ima preko 52.000 pratitelja i više od 1.2 milijuna lajkova. Tamo često objavljuje navodno duhovite objave, kojima se očito želi dodvoriti mlađoj publici, i populistički objašnjava kako svaki dan radi za građane Srbije.
@sicve011 #fyp #foryou #goranvesic #jesam #nikadnisam #pitalica #srbija #srbijafyp #sicve #sicve011 #ministar ♬ Exciting opening clap stomp(993436) - zomap
@sicve011 #fyp #foryou #sicve011 #goranvesic #vesic #ministar #srbijatiktok #balkantiktok #trend #2020 #politicari #tiktokbalkan #fypsrbija ♬ original sound - Goran Vesić
@sicve011 Very demure, very mindful i to je tako 👌🏼 #fyp #ministar #balkantiktok #srbijatiktok #vesic #sicve #sicve011 #verydemure #verymindful #balkan #trend ♬ original sound - Goran Vesić
Niz afera
Vesić je postao ministar graditeljstva 2022. godine, a član je Vučićeve Srpske napredne stranke od 2013. Zanimljivo je da je prije toga bio visoki dužnosnik suprotstavljene Demokratske stranke i šef kabineta smaknutog srpskog premijera Zorana Đinđića. Obavljao je i neke od najviših funkcija u Beogradu, a slovio je i kao de facto gradonačelnik iako to formalno nije bio.
Vesića su tijekom njegove karijere pratile brojne kontroverze i afere. Njegova uloga u gradskoj vlasti Beograda, posebice kao zamjenika gradonačelnika, često je bila predmet javnih i medijskih kritika.
Jedna od najpoznatijih afera je noćno rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici, u beogradskom naselju Savamala, koje se dogodilo u noći između 24. i 25. travnja 2016. godine. Nepoznate osobe s fantomkama na glavama srušile su nekoliko objekata, a policija nije odgovarala na pozive građana. Iako je tadašnji premijer Aleksandar Vučić rekao da su za rušenje odgovorni "kompletni idioti" iz vrha gradske vlasti, konkretni počinitelji i nalogodavci nikad nisu otkriveni ni procesuirani. Vesić je kao dio gradske vlasti bio pod javnom sumnjom, ali nikad nije službeno optužen.
Rekonstrukcija Trga Republike i fontana na Slaviji
Rekonstrukcija Trga Republike u Beogradu, koja je završena 2019. godine, izazvala je brojne kontroverze. Nakon završetka radova kocke na trgu počele su se pomicati i propadati, što je dovelo do dodatnih troškova. Javnost je kritizirala kvalitetu izvedenih radova i način na koji se projekt vodio, prenosi Nova.rs.
Postavljanje multimedijalne fontane na Trgu Slavija, čija se vrijednost procjenjuje na 1.8 milijuna eura, izazvalo je negodovanje građana i stručnjaka. Fontana je često bila u kvaru, a njena cijena i estetska vrijednost bile su predmet brojnih kritika.
Spomenik Stefanu Nemanji
Kontroverzna je bila i izgradnja spomenika srpskom vladaru iz srednjeg vijeka Stefanu Nemanji na Savskom trgu. Cijena spomenika dugo je bila nepoznata javnosti, a prema nekim izvorima, iznosila je oko devet milijuna eura. Zamjerke su se odnosile na netransparentnost projekta i estetski izgled spomenika.
U lipnju 2020., tijekom građevinskih radova na Vračaru, urušila se zgrada u Vidovdanskoj ulici. Vesić je ustvrdio da grad nije odgovoran za incident, ali su građani i stručnjaci kritizirali gradske vlasti zbog neadekvatnog nadzora i kontrole građevinskih radova.
Zloporabe u kampanji
Vesić je tijekom predizbornih kampanja često bio optuživan za zlouporabu javnih resursa i funkcija u svrhu promocije stranke. Organizacije poput Transparentnosti Srbija i Crte ukazivale su na njegove promidžbene aktivnosti koje su prelazile granice zakonski dopuštenog, ali Agencija za borbu protiv korupcije nije poduzela konkretne mjere s obzirom na to da Vesić nije javni dužnosnik.
Požar na deponiju u Vincima u kolovozu 2021. izazvao je ozbiljno onečišćenje zraka u Beogradu. Građani su kritizirali gradske vlasti zbog lošeg upravljanja odlagalištem i nepostojanja odgovarajućih mjera zaštite okoliša. Vesić je, kao dio gradske vlasti, bio među odgovornima za ovakvo stanje.
Ove afere i kontroverze značajno su utjecale na percepciju Gorana Vesića u javnosti dovodeći u pitanje transparentnost i odgovornost gradske vlasti u Beogradu tijekom njegova mandata.
Vesić je, pak, uvjeravao građane kako "voli" Beograd, o kojem je napisao i nekoliko knjiga, no mnogi u tu njegovu navodnu ljubav ne vjeruju te su ga i ismijavali zbog banalnog sadržaja.