Foto: FAH
VIŠE od 200 vjerovnika najveće hrvatske zaštitarske tvrtke Sokol Marića u predstečajnom postupku prijavilo je gotovo 190 milijuna kuna tražbina, objavljeno je na e-oglasnoj ploči Ministarstva pravosuđa.
Predstečajni postupak
Hrvatska poštanska banka (HPB) potražuje 14,5 milijuna kuna, Erste oko 10,1 milijuna, Zagrebačka banka nešto više od pet milijuna i BKS Bank oko 4,5 milijuna kuna. Među ostalim vjerovnicima s višemilijunskim potraživanjima su i Hypo Alpe Adria Leasing i Raiffeisen Leasing s tražbinama od 3,4 odnosno 1,4 milijuna kuna, ali i Konzum u sklopu koncerna Agrokor s uvjetnom tražbinom od 3,1 milijun kuna. Ministarstvo financija – Porezna uprava od Sokol Marića u predstečajnom postupku, kako se navodi u tablici, potražuje oko 11,9 milijuna kuna.
Objava tablice prijavljenih tražbina Sokol Marića uslijedila je nakon što je sredinom listopada Trgovački sud u Zagrebu donio rješenje kojim se otvara predstečajni postupak nad tvrtkom kojoj je direktor Zlatko Marić. Pritom su pozvani vjerovnici da do kraja listopada prijave svoje tražbine od te tvrtke koja je u ovoj godini prijavila povećani iznos ukupnog duga za čak 142 milijuna kuna ''temeljem mjenica iz faktoring poslova s Agrokor/Konzumom''.
Prijedlog za pokretanje predstečajnog postupka podnio je sam dužnik, a u priloženom planu restrukturiranja ističe se i da je ''dodatni element prijeteće nelikvidnosti posljedica nedavnih objava poslovnih rezultata Agrokora u 2015. i 2016. na osnovu kojih se pretpostavlja realni otpis potraživanja od Agrokora u iznosu do 70 posto''.
Narušena profitabilnost
Navodi se i kako na temelju te pretpostavke Sokol Marić ostaje izložen po regresnim pravima i povezanim kreditnim linijama te postojeće obveze premašuju potraživanja za 62 milijuna kuna. Ističu i da je Sokol Marić u posljednja dva odnosno tri mjeseca izgubio ugovore u vrijednosti od oko 80 milijuna kuna te se u 2018. pretpostavlja ukupni gubitak prihoda od oko 100 milijuna kuna.
''Uslijed rasta zaduženosti prvenstveno kroz mjenice s regresnim pravom i povezane kreditne linije ugovorene u 2017. i očekivanih otpisa potraživanja od Agrokora u razini do 70 posto društvo dolazi u situaciju manjka likvidnosti od preko 62 milijuna kuna te time prijeteće nesposobnosti za plaćanje. Na osnovi navedene prijetnje nesposobnosti za plaćanje te zbog dodatnih elementa pada prihoda i očekivanog rasta troškova kao i rizika blokade računa, Društvo je s glavnim ciljem očuvanja velikog broja radnih mjesta i svojih strateških korisnika usluga primorano pokrenuti predstečajni postupak'', ističe se u zaključku.
No, dodaju i da je trenutna profitabilnost tvrtke narušena i "pomanjkanjem radne snage te time pritiskom na rast plaća i troškova rada, bez mogućnosti povećanja cijena usluga uslijed velike konkurencije na Hrvatskom tržištu" te "konstantnim uvođenjem novih standarda, opreme tehničke i fizičke zaštite te certifikacije zaštitarskih djelatnika'' što pridonosi rastu ukupnih troškova i dodatnom smanjivanju profitabilnost tvrtke u narednim godinama.
Najveće privatno zaštitarsko društvo
Kako se ističe u planu restrukturiranja, Sokol Marić d.o.o. osnovano je 1991. u Zagrebu, a danas je jedini osnivač Zlatko Marić. Ta tvrtka ujedno je i najveće privatno zaštitarsko društvo u Hrvatskoj, koje trenutno zapošljava oko 2000 radnika, a među korisnicima je i veliki broj novčarskih institucija. Mrežom od devet podružnica društva, Sokol Marić je operativno obuhvaćao cijeli prostor Republike Hrvatske.
Ročište za ispitivanje tražbina vjerovnika Sokol Marića zakazano je za 6. prosinca na zagrebačkom Trgovačkom sudu.