Vodio je kult luđaka, a onda su jezivim ubojstvom slavne glumice šokirali svijet

Charles Milles Manson rođen je 12. studenog 1934. u Cincinnatiju, Ohio, SAD, kao sin 16-godišnje Kathleen Maddox. Njegovo djetinjstvo bilo je obilježeno nestabilnošću – majka mu je bila alkoholičarka i povremeno se bavila prostitucijom, a on nikada nije upoznao svog biološkog oca.

Već u mladosti upao je u kriminal: krađe i sitni prekršaji doveli su ga u popravne domove i zatvore. Do 1960-ih proveo je više od polovice života u zatvoru zbog raznih prijestupa, uključujući krađu automobila i krivotvorenje čekova.

"Obitelj" i kult

Nakon puštanja iz zatvora 1967., Manson se preselio u San Francisco, gdje je privukao grupu sljedbenika, uglavnom mladih žena, koje su postale poznate kao "Mansonova obitelj". Koristeći karizmu, manipulaciju i ideje inspirirane hipijevskim pokretom, scientologijom i Beatlesovom pjesmom "Helter Skelter", Manson je uvjerio svoje sljedbenike da je mesija koji predviđa rasni rat. "Obitelj" je živjela na izoliranom ranču u Kaliforniji, gdje su konzumirali droge i pripremali se za Mansonove apokaliptične vizije.

Ubojstvo Sharon Tate

U kolovozu 1969. Mansonovi sljedbenici počinili su seriju brutalnih ubojstava. U noći 8. kolovoza četvero članova "Obitelji" – Charles "Tex" Watson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel i Linda Kasabian – upalo je u kuću redatelja Romana Polanskog u Los Angelesu.

Tamo su ubili trudnu glumicu Sharon Tate i četvero njezinih gostiju: Jaya Sebringa, Abigail Folger, Wojciecha Frykowskog i Stevena Parenta. Sljedeće noći, 9. kolovoza, Manson je osobno sudjelovao u odabiru sljedeće mete – ubijeni su Leno i Rosemary LaBianca u njihovu domu. Žrtve su izbodene noževima, a na mjestima zločina ostavljene su poruke napisane krvlju, poput "Helter Skelter".

Suđenje

Manson i njegovi sljedbenici uhićeni su u listopadu 1969. nakon racije na njihovu ranču zbog drugih optužbi, no istraga je ubrzo povezala "Obitelj" s ubojstvima. Suđenje je počelo 15. lipnja 1970. u Los Angelesu i privuklo je ogromnu medijsku pozornost. Tužitelj Vincent Bugliosi tvrdio je da je Manson, iako nije osobno izvršio ubojstva Tate i LaBianca, bio glavni pokretač zločina, koristeći svoj utjecaj nad sljedbenicima.

Proces je bio kaotičan: Manson i njegovi sljedbenici često su remetili postupak, pjevali ili vikali u sudnici, a Manson je jednom izrezbario "X" na čelu, što su kasnije oponašali i drugi članovi "Obitelji". Ključni dokaz bila su svjedočenja Linde Kasabian, koja je dobila imunitet u zamjenu za suradnju. Ona je detaljno opisala ubojstva i Mansonovu ulogu u planiranju.

Presuda

Dana 25. siječnja 1971., porota je nakon devet dana vijećanja proglasila Mansona i troje njegovih sljedbenika – Susan Atkins, Patriciju Krenwinkel i Leslie Van Houten – krivima za sedam ubojstava prvog stupnja i zavjeru za ubojstvo.

Charles "Tex" Watson osuđen je na zasebnom suđenju. Dana 29. ožujka 1971., porota je donijela odluku o izricanju smrtne kazne Charlesu Mansonu i njegovim suoptuženicima: Susan Atkins, Patriciji Krenwinkel i Leslie Van Houten, za ubojstva počinjena 1969. godine.

Sharon Tate

Kasnije, 19. travnja 1971., sudac Charles H. Older službeno je izrekao smrtne kazne svim optuženima. Međutim, 1972. godine odluka Vrhovnog suda Kalifornije u slučaju People v. Anderson dovela je do ukidanja smrtne kazne u toj državi, što je rezultiralo preinačenjem njihovih kazni u doživotni zatvor.

Međutim, 1972. godine Kalifornija je ukinula smrtnu kaznu (odluka Vrhovnog suda u slučaju Furman v. Georgia), pa su njihove kazne preinačene u doživotni zatvor s mogućnošću uvjetnog otpusta.

Kasniji život i smrt

Manson je proveo ostatak života u zatvoru, gdje mu je više od deset zahtjeva za uvjetni otpust odbijeno. Umro je 19. studenog 2017. u dobi od 83 godine od prirodnih uzroka u bolnici u Bakersfieldu. Njegov slučaj ostaje simbol mračnog dijela kontrakulture 1960-ih i upozorenje o opasnostima karizmatičnih kultnih vođa. Suđenje i zločini "Obitelji" i dalje su predmet knjiga, filmova i dokumentaraca.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.