IZJAVA srpskog predsjednika Aleksandra Vučića da je Beograd spreman prihvatiti koncept europskog prijedloga za Kosovo podijelila je srpsku javnost, pa jedni zahtijevaju da ne bude solo igrač i da pred parlamentom objasni srž tog prijedloga, a drugi ga da čim prije potpiše.
Vučić je jučer, nakon sastanka s izaslanicima Sjedinjenih Država i EU, rekao da je Srbija spremna prihvatiti koncept europskog plana i raditi na primjeni predloženog sporazuma o dijalogu za normalizaciju odnosa s Kosovom, što je potvrdio i dužnosnik EU Miroslav Lajčak.
Slovački diplomat i posebni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine ocijenio je da je Vučić u razgovoru "pokazao odgovoran pristup" i "spremnost da donosi teške odluke u interesu mira i europske perspektive Srbije".
Što oporbenjaci traže od Vučića?
Vučićeva izjava, međutim, nije po volji oporbe konzervativno-desnog spektra političke scene u Srbiji koja ga optužuje da se bez suglasnosti u državnom parlamentu nije smio suglasiti s prijedlogom i zahtijeva da u Skupštini Srbije objasni s kojim se to opasnostima i izazovima država može suočiti.
Pokret Dveri drži da je najproblematičnije u ovom trenutku to što nitko ne zna je li prijedlog zapadne petorke "de facto i ultimatum", a ako jest - zašto je Vučić uopće pristao razgovarati o tome i pristao provesti ga. Dveri traže da se dijalog o Kosovu zamrzne do završetka rusko-ukrajinskog rata i kažu da do tada "ništa ne treba potpisivati".
Konzervativno-rojalistička koalicija NADA od Vučića zahtijeva da građane hitno upozna sa sadržajem francusko-njemačkog prijedloga, koji je postao i prijedlog Europske unije, jer se "o sudbini države ne može pregovarati tajno i mimo srpskog naroda".
Od Vučića traže odgovor na temelju kojih ovlasti i odluka nadležnih organa je on na sebe preuzeo obvezu i istaknuo spremnost da Srbija prihvati koncept i radi na primjeni tog sporazuma.
Narodna stranka Vuka Jeremića ocijenila je danas da "Vučić priprema javnost za kapitulaciju prihvaćanjem koncepta i primjene sporazuma o Kosovu", koji, po njezinoj ocjeni, podrazumijeva da Srbija pristane na jednakost u međunarodnom prostoru sa samoproglašenim Kosovom.
"Vučić mora prestati igrati se s budućnošću Srbije"
Istodobno je Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) zatražila da Vučić čim prije prihvati sporazum o međusobnim odnosima Srbije i Kosova kako su ga predložili francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemački kancelar Olaf Scholz.
"Vučić mora prestati igrati se s budućnošću Srbije i njezinih građana neodlučnom politikom i mora spasiti Srbiju od novih sankcija, ekonomskog propadanja i uništenja", priopćio je LSV.
Predsjednik LSV-a Bojan Kostreš, koji je na čelu stranke naslijedio Nenada Čanka, naglasio je u priopćenju da "Srbiji nisu potrebne nova izolacija i sankcije, nego napredak i suradnja" i da je "jedini put razvoja i modernizacije Srbije ulazak u Europsku uniju".
Diplomatska petorka, u kojoj su uz Lajčaka i izaslanik SAD-a Gabriel Escobar te predstavnici Francuske Emmanuel Bonne, Njemačke Jens Plötner i prvi put jedan talijanski izaslanik, Francesco Tallo, sastala se s Vučićem u petak poslije prethodnog razgovora s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem u Prištini.
RSE: Dokument ima jednak pristup stranama, ali ne spominje se međusobno priznanje
Vučić je novinarima rekao da je pokazao svu brigu i rezerviranost o jednom važnom pitanju, ali nije precizirao o čemu je riječ, inzistirajući da o tome ne može govoriti jer plan nije javan.
Radio Slobodna Europa (RSE) objavio je, pozivajući se na plan EU u koji je ranije imao uvid, da taj dokument ima jednak pristup stranama i predviđa poštovanje teritorijalnog integriteta, nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu.
U dokumentu, navodi RSE, eksplicitno se ne spominje međusobno priznanje ili članstvo Kosova u Ujedinjenim narodima – na čemu inzistira Kosovo.
Međutim, u dokumentu se spominje podrška koju bi obje strane trebale pružiti jedna drugoj u procesu eurointegracija, dok se od Srbije traži da ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.
Sugovornici su se u Beogradu suglasili da zamrznuti konflikt nije rješenje.