Vujčić: Ulaskom u eurozonu građani će imati izravne i trajne koristi

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL

NAKON što je Vijeće za ekonomske i financijske poslove EU (Ecofin) usvojilo tri konačna pravna akta kako bi Hrvatska mogla uvesti euro 1. siječnja 2023., guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić poručio je da će ulaskom Hrvatske u europodručje građani i poduzetnici imati konkretne, izravne i trajne koristi.

Vijeće EU danas je donijelo odluku o prihvaćanju eura u Hrvatskoj od 1. siječnja 2023., dopunu uredbe prema kojoj Hrvatska postaje 20. članica europodručja te uredbu kojom se utvrđuje fiksni tečaj konverzije kune u euro, 1 euro = 7.53450 kuna.

Vijeće je, kako se navodi u priopćenju HNB-a od utorka, donijelo odluku u skladu s pozitivnom ocjenom Europske komisije te nakon provedenih procedura i razgovora u Euroskupini i Europskom vijeću te uvažavajući mišljenje Europskog parlamenta i Europske središnje banke.

Odluku je kao predsjedavajući Vijeća za ekonomske i financijske poslove (ECOFIN) potpisao češki ministar financija Zbyněk Stanjura, a dobrodošlicu u europodručje Europska komisija pokazala je i porukom istaknutom na zgradi Charlemagne: Dobrodošla u euro, Hrvatska!, navode iz HNB-a.

"Hrvatska će biti investicijski atraktivnija i sigurnija"

"Od ulaska Hrvatske u europodručje naši će građani i poduzetnici imati konkretne, izravne i trajne koristi. U najvećoj mjeri nestat će valutni rizik, Hrvatska će biti investicijski atraktivnija i sigurnija u vremenima kriza. Euro je, također, ključna vrijednost europskog zajedništva i omogućit će nam još aktivniju ulogu u europskom projektu. Istinski sam ponosan na ovaj veliki hrvatski uspjeh",  istaknuo je Vujčić.

U priopćenju se prenosi i izjava predsjednika vlade Andreja Plenkovića koji je kazao kako je ostvaren strateški cilj: "Hrvatska postaje članica europodručja s 1. siječnja 2023.!"

"Uvođenje eura učinit će naše gospodarstvo otpornijim i dugoročno povećati standard naših građana. Biti dio europodručja Hrvatskoj i našim sugrađanima donosi veću sigurnost u krizi. Naporno smo i dugo radili na ovom projektu jer čvrsto vjerujemo da je pridruživanje europodručju u nacionalnom interesu Hrvatske!" poručio je Plenković.