Foto: FAH, 123 RF
HRVATSKA nema bolnicu za djecu koja, nažalost, zbog bolesti gube bitku za život. Jučer smo pisali od 15-godišnjem dječaku koji se nalazi u terminalnoj fazi bolesti. Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj, u kojoj se trenutačno nalazi, nema kapacitete za palijativnu skrb.
Ministarstvo svašta piše, a ne kaže ništa
Pitali smo Ministarstvo zdravstva kako je organizirana palijativna skrb za djecu u Hrvatskoj. U odgovorima koje smo dobili piše svašta, a zapravo nije rečeno ništa konkretno.
Iz tih odgovora saznali smo sve o čemu smo pisali. Za djecu u Hrvatskoj ne postoji bolnica u kojoj bi oni, kad im se gasi život, mogli biti zbrinuti uz odgovarajuću medicinsku skrb i uz prisutnost roditelja. Ne postoji ni sustav palijativne skrbi.
Djeca se šalju u Bistru - ako ima mjesta
Potom su naveli kako u Klinici za dječje bolesti Zagreb od 2002. godine postoji ambulanta za liječenje bolesne djece i da se bolnička pedijatrijska palijativna skrb provodi na tercijarnoj razini zdravstvene zaštite.
To, međutim, ništa ne znači jer se i dalje djeca koja umiru šalju na kućnu njegu ili se roditeljima savjetuje odlazak u Specijalnu bolnicu za kronične bolesti Gornja Bistra.
Ali u toj bolnici dijete se može smjestiti samo ako ima slobodnog mjesta, a ona raspolaže sa samo 110 postelja. No to je prvenstveno bolnica za liječenje kroničnih bolesti i ono ponekad traje i od 10 do 20 godina, rekao nam je ravnatelj bolnice u Bistri dr. Renato Mittermayer. Kaže da primaju i djecu koja su u terminalnoj fazi bolesti, ali nemaju uvijek mjesta za njih.
Mjere palijativne skrbi
Ministarstvo je pak navelo da su u Nacionalnoj strategiji za prava djece u RH 2014.-2020., čiji je nositelj Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u dijelu koji se odnosi na zdravstveni sustav, obuhvaćene mjere iz područja palijativne skrbi djece.
Mjere palijativne skrbi, kazali su nam u Ministarstvu, primjenjuju se u pojedinim bolnicama na pedijatrijskim bolničkim odjelima i na odjelima na kojima su smještena djeca i mladi koji se nalaze u terminalnoj fazi bolesti. Kazali su da provode medicinske protokole i standarde, uz kontinuirano ublažavanje boli i smanjivanje neugodnih simptoma bolesti.
Kazali su i da te mjere predviđaju podizanje kvalitete života oboljelima od teških kroničnih ili neizlječivih bolesti.
Zanimalo nas je koje su to točno mjere koje se provode kako bi se olakšali posljednji trenuci djeci koja gube bitku za život.
Apsurdan odgovor ministarstva
"Mjerama je predviđeno da se organiziraju dnevne bolnice uz postojeće onkološke odjele. Da se osigura psihološka i emocionalna podrška oboljelima. Da se osnaže kapaciteti i provodi doedukacije zdravstvenih radnika/suradnika u pružanju palijativne skrbi.
Liječnici nemoćni, bolnice bez kapaciteta
Roditeljima je najteže u životu kada gledaju kako im dijete umire. To je najgora situacija koja se može dogoditi, ali u Hrvatskoj o tome nitko ne vodi računa. Da se država brine o tome, ne bi se događali slučajevi poput onog o kojem smo jučer pisali, da se roditeljima savjetuje da dijete ide na kućnu njegu, iako to oni nisu u stanju psihički podnijeti. Pogotovo nakon što su ga jednom doma već reanimirali.