Foto: 123 RF, Index
KATOLIČKI svećenik s područja Slavonije i Baranje koji je silovao 15-godišnjeg dječaka umjesto zatvora će guliti krumpire ili raditi neki drugi "društveno korisni" posao. Iako je osuđen na godinu dana zatvora, kazna mu je zamijenjena radom za opće dobro pa će tako odraditi 730 sati društveno korisnog rada, kako stoji u nepravomoćnoj presudi Općinskog suda u Osijeku.
Smanjene kazne za silovanje
Milanovićeva vlada još je k tome 2013. godine smanjila kaznu za silovanje. Prije je minimalna zatvorska kazna za takav zločin iznosila od 3 do 10 godina, međutim od 1. siječnja 2013. ona prema Kaznenom zakonu iznosi od godinu do 10 godina.
"Problem je što, ako želite prijaviti seksualno nasilje, postupak od prijave do prve nepravomoćne presude traje 3 godine. Zatim žalbe produžuju rok do pravomoćne presude pa na kraju od prijave do prve pravomoćne presude prođe 5 do 6 godina, da bi napadač na kraju izašao na slobodu već nakon godine dana, odnosno još dobije raniji otpust zbog dobrog vladanja pa je na slobodi već nakon osam mjeseci.
"30 posto djece nikad nije progovorilo o zlostavljanju"
Međutim, o temi seksualnog zlostavljanja djece uopće se ne govori, navodi Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih koja dugi niz godina radi sa zlostavljanom djecom. Osim u tom trenu kad neki slučaj dospije u medije. Kao što je, primjera radi, ovaj s dječakom kojeg je silovao svećenik.
Dodatna trauma na sudu
Progovorila je i o kaznenim procesima pa je tako naglasila da na djecu loše djeluju ponavljani intervjui i duljina sudskog procesa. Naime, često se događa da sam sudski proces traje kao i život djeteta.
"Primjerice, dijete je sa šest godina seksualno zlostavljano i prođe još toliko dok se proces na sudu ne završi. Ono što je traumatizirajuće za djecu je što se višekratno ispituju, a s obzirom na to da za seksualno zlostavljanje najčešće nema dokaza, sve ovisi o iskazu djeteta i o tome koliko je stručan onaj koji uzima djetetov iskaz. To je dodatna trauma za dijete, žrtve zlostavljanja nam to opisuju kao veliku traumu jer stalno moraju prepričavati što im se dogodilo i iznova to proživljavaju", kaže dr. Buljan Flander.
Umjesto da se postrože kazne za pedofile i da se osigura kontrola nad njima, država pokazuje inertnost prema toj problematici. Još dok je ministar pravosuđa bio Ante Šprlje, u intervjuu za Index je rekao da država za takve stvari nema novaca.
"Trenutno u bazi imamo oko 1500 registriranih pedofila. No prema našem zakonodavstvu nemamo osigurano provođenje ikakve kontrole nad njima nakon odsluženja kazne. Takva kontrola košta. Problem je što za to nemamo novaca, iako smatram da briga o sigurnosti djece treba biti prioritet", rekao nam je tad Šprlje.
Da podsjetimo, nakon što pedofil odsluži kaznu zatvora (ako uopće dospije u zatvor), on može mirno odšetati i doseliti se u zgradu ili naselje puno djece bez da itko to zna. I tako dalje nastaviti činiti najgnjusniji zločin.