"INVESTIRANJE nije za žene." Ovo je mit u koji mnogi i dalje vjeruju, a žene su u tom duhu često odgajane. Još uvijek nešto manje investiraju, iako ostvaruju bolje rezultate. Zašto bi i žene u Hrvatskoj trebale investirati i kako im to može pomoći doći do osobne i financijske slobode u životu?
Stereotipi o "kupovanju cipela i brendirane odjeće" su možda popularni u online prepirkama, ali praktički svako istraživanje pokazuje da su žene koje investiraju iznimno disciplinirane. Kada se bave investiranjem, ulaze u to dobro i promišljeno. Muškarci i žene imaju različite strategije ulaganja. Brojne ankete govore da su mnogo opreznije, sklonije sigurnijoj zaradi i discipliniranije. Prije će se odlučiti na dugoročno ulaganje i biti zadovoljne polaganim rastom uz neku razumnu zaradu.
Zašto su žene tako dobre u investiranju?
Za početak su strpljive i opreznije. Preferiraju "investiraj i pusti da raste" princip. Dulje se pridržavaju svoje odabrane strategije i zbog manjeg broja transakcija gube manje novca na razne naknade. Ulaganje im je tako efikasnije.
Žene u prosjeku ostvare bolji povrat od ulaganja i to uz manji rizik. To pokazuje koliku snagu može imati strpljivo dugoročno ulaganje. Slično je i kod klasične štednje - žene odvajaju veći postotak svoje plaće u odnosu na muške kolege.
Odlične su u kriznim situacijama. Žongliranje obitelji, posla, kuće, djece - zbog velikog broja paralelnih obaveza žene su navikle brzo donositi odluke i snalaziti se u teškim i neizvjesnim situacijama. U takvim je slučajevima bitnija "hladna glava" nego impulzivna reakcija. Na loše periode na tržištima reagiraju smirenije, planski i promišljeno, a očekivanja su im realnija.
Zašto žene manje investiraju?
Briga o kućanstvu, djeci, mužu... sve to kod nas padne na žene jer društvo to od njih i dalje očekuje. Danas mnoge uz brigu za obitelj i kućanstvo i rade. To su dva različita posla koja oduzimaju puno vremena koje bi se inače moglo utrošiti i na edukaciju o investiranju i dodatnu zaradu.
Odgoj i očekivana uloga u obitelji i društvu ne potiču ih u smjeru investiranja i upravljanja financijama. Takav odgoj žene trpa u određenu "ladicu", a ako ti netko pola života govori da ti "nisi za to" ili da "to nije za tebe" - teško ćeš imati samopouzdanja za upustiti se u investiranje.
Posljednjih godina sve je više žena krenulo u poduzetničke vode. Probiju se i na više pozicije u managementu, no i dalje postoji jaz u plaćama za isto radno mjesto s jednakim odgovornostima i zaslugama.
Razlika u plaći za isto radno mjesto u Hrvatskoj je i dalje značajna, a manja plaća tijekom radnog vijeka znači i manju mirovinu. Kad se tome doda i vrijeme čuvanja trudnoće ili porodiljni završimo s poražavajućom statistikom da je siromaštvo žena starije životne dobi čak 35 posto veće nego kod muškaraca.
Sve su to faktori koji pridonose manjem broju žena koje investiraju - ali su istovremeno i razlozi zašto bi baš žene trebale razmišljati o investiranju.
Zašto bi žene trebale investirati?
Investiranje nije samo za muškarce ni samo za žene. Ako imate 20 EUR mjesečno za staviti na stranu – investiranje je za vas. Muškarci možda biraju drugu strategiju, ali svi želimo financijski bolju situaciju. Ovo su tri glavna razloga zašto bi žene trebale razmisliti o ulaganju novca.
1. Žele se izboriti za bolje radno mjesto
Do nezadovoljstva može doći i na poslu. Možda se osjećate potplaćenima, ali možda i trpite bullying na radnom mjestu. Teško je ustati od stola, filmski izjaviti "Dajem otkaz!" i otići ako pritom nemate više mjesečnih plaća za stan, režije i hranu do novog zaposlenja.
Ni žena koja želi postati poduzetnica ne može u to krenuti bez određenih financijskih resursa. Investiranje u ovoj situaciji može pružiti taj backup koji će vam dati dozu sigurnosti dok tražite novi posao ili uhodavate vlastiti.
2. Žele ulagati u svoje znanje i vještine
Žena koja je 20 godina brinula za obitelj i nije bila zaposlena vrlo će teško nakon toliko vremena pronaći posao. Život bez vlastitih financija ne ostavlja puno mogućnosti. Bavljenje sobom, hobijem, ulaganje u neku edukaciju u svrhu konkurentnosti na tržištu rada, sve je to praktički neizvedivo bez vlastitog novca. Ako imate mogućnost povremeno staviti na stranu neki iznos, koliki god on bio - investiranje bi moglo pomoći da jednoga dana raspolažete barem nekom ušteđevinom. Sve je bolje od nula eura.
3. Žele dostojnu mirovinu
Možda nemate problema u životu kakve smo dosad spominjali i želite uštedjeti za bavljenjem nekim hobijem, za putovanje, mirovinu, neplanirane troškove, pa i za dječje maturalce i izlete... Upravo je mirovina jedna od ključnih tema jer nam svima postaje jasno da bez preuzimanja barem dijela stvari u svoje ruke nećemo moći računati na dostojne mirovine. Ne želimo ovisiti o djeci.
Istraživanje Fidelityja iz 2022. pokazalo je da 36 posto žena iznad 36 godina žali zbog jedne financijske greške – predugo su čekale sa štednjom za mirovinu. O mirovini je bolje razmišljati sa 23 nego sa 53 jer čak i ako nemaju puno za ulaganje - pred mladima su desetljeća tijekom kojih će se njihova investicija ukamaćivati. Uz danas dostupne alate, poput Geniusa, koji ne traže ni puno novca, ni puno stručnog znanja - investiranje više stvarno ne bi trebalo biti problem.
Kako investirati, mora li se krenuti s puno novca?
Kako krenuti i u što investirati, a da se pritom osjećate sigurno i imate povjerenja u način koji ste odabrali? Postoji li nešto za obične ljude, a ne samo za nekoga tko ima dublji džep i ne mora se na plaći snalaziti "od prvog do prvog"?
Ako nemate puno novca, nemate stručnog znanja o ulaganju i želite nešto jednostavno za korištenje – isprobajte Genius by InterCapital. Genius je prva hrvatska aplikacija za ulaganje i štednju, iza koje stoji najveće neovisno društvo za upravljanje imovinom u Hrvatskoj, InterCapital Asset Management. Preko četvrtine klijenata Geniusa danas su žene, a prosječna investitorica ima 35 godina i ulaže na srednji ili dulji rok.
Tvrtka postoji već više od 20 godina i u hrvatskom je vlasništvu. Upravljamo s 13 investicijskih fondova svih vrsta i razina rizika, koji ulažu na sva svjetska tržišta, od globalnih kompanija poput Applea ili Googlea, pa do EU. Fondovi su u potpunosti usklađeni sa svim propisima EU. Ne radi se o samostalnom trgovanju dionicama niti o kriptovalutama.
Geniusu je cilj pomoći vam da kontrolu nad vlastitim novcem vratite u svoje ruke, pružiti vam priliku da napokon dobijete pristup ulaganju putem vrlo malih iznosa i uplaćujete i isplaćujete svoj novac kad god poželite.
Možete krenuti odmah, danas. Kako? Genius vam omogućuje da ulaganjem malih mjesečnih iznosa na dulji rok imate šansu skupiti novac za razne ciljeve koje imate u životu. Možete istovremeno ulagati za automobil, mirovinu, putovanje… a da za svaki cilj ulažete na drugi rok, s drugim uplatama i uz drugu razinu rizika. Možete imati koliko god različitih portfelja trebate ili želite.
Nemate dovoljno za zlato ni za nekretnine? Genius rješava taj problem. Ovdje pogledajte detaljnije pojašenje aplikacije. Genius 3.0, koji dolazi u ožujku, ponudit će vam pun pristup vrhunskim globalnim ETF-ovima i još nekoliko inovativnih opcija koje još ne postoje na hrvatskom tržištu.
Najbolje je što vas nitko bičem ni ugovorom ne tjera na uplate. Birate ih kako vam god odgovara. Do svojeg novca možete u bilo kojem trenutku, bez naknade, svejedno radi li se o cijelom iznosu ili samo dijelu. Genius je idealan za dugoročno ulaganje malih iznosa, vašim tempom.
Besplatna edukacija za početnike
Genius vam osigurava besplatnu online edukaciju putem Zooma. Radionica se zove Genius Caffe, održava se svakoga četvrtka, a možete nas pitati što god vam padne na pamet. Nema "krivih" pitanja, atmosfera je opuštena, pričate sa živim ljudima – ne s botovima koji natucaju hrvatski.
Možete i doći u Masarykovu 1 i popiti s nama kavu, ako vam je draže.
Isprobajte Genius i dajte si šansu da u budućnosti ne ovisite o državi ili poslu koji više ne možete smisliti. Zvuči "predobro da bi bilo istina"? Prijavite se na Caffe i provjerite, možda vas iznenadimo.
*Ovo je promidžbeni sadržaj. Prije donošenja konačne odluke o ulaganju pažljivo se informirajte o usluzi i pročitajte ugovornu dokumentaciju dostupnu u aplikaciji. Značajni rizici kojima je portfelj izložen su kamatni rizik, valutni rizik, kreditni rizik, rizik koncentracije i rizik likvidnosti. Detaljan opis svih rizika kojima je portfelj izložen naveden je u Općim uvjetima u dijelu "Rizici".
Procjena budućeg prinosa na temelju dokaza iz prošlosti o tome kako se vrijednost ulaganja mijenja i/ili trenutačnih tržišnih uvjeta nije pouzdan pokazatelj budućih prinosa. Ono što ćete ostvariti razlikovat će se ovisno o rezultatima tržišta te o tome koliko dugo ćete zadržati ulaganje. Budući prinos podliježe oporezivanju koje ovisi o osobnoj situaciji svakog ulagatelja i koje se može mijenjati u budućnosti te ulaganje može dovesti do financijskog gubitka. S obzirom da ulaganje u investicijske fondove nije obuhvaćeno sustavom zaštite ulagatelja na način da postoji jamstvo za uneseni kapital, ulaganje može dovesti do gubitka uloženog iznosa.