Zašto su hrvatske vojne novine godinama šutjele o Vukovaru?

Foto: Screenshot, Arhiva "Hrvatski vojnik"

OPSADA i pad Vukovara bile su tabu tema u vojnim glasilima Oružanih snaga RH sve do 1995. godine. Prvi tekst u hrvatskim vojnim novinama o Vukovaru objavljen je tek 17. studenog 1995., u tjedniku "Velebit", pod naslovom "Vukovarskih sto dana". U "Hrvatskom vojniku" opsada Vukovara obilježena je tek u studenom 2005. godine, dossierom "Vukovar 1991. godine". 
 
Zašto su vojna glasila prešućivala branitelje Vukovara, njih samo 1.800, koji su slabo naoružani čak 87 dana odolijevali opsadi snaga JNA i srpske paravojske, koje su brojile oko 30.000 vojnika, stotine topova i tenkova, bile naoružane najmoćnijim oružjima tog vremena? Zašto su vojna glasila punih pet godina prešućivala pad Vukovara? 

Cvrtila: Pisanje o gubicima ubija moral vojske
 
Stručnjak za međunarodnu sigurnost, čest suradnik "Hrvatskog vojnika" i devedesetih i danas, dr. Vlatko Cvrtila objašnjava kako sve vojske na svijetu dok su u ratu inzistiraju na herojskim dijelovima svoje borbe i da ga ne iznenađuje podatak koji smo otkrili provjeravajući kako je "Hrvatski vojnik" pisao o Vukovaru. 
 
"To nije karakteristično samo za Hrvatsku nego za sve države u ratu i zato mogu razumjeti da pad Vukovara dugo nije bio tema u hrvatskim vojnim glasilima, a i kad se počeo spominjati, spominjao se kao grad heroj, pisalo se o velikom herojstvu naših branitelja, ali nije se govorilo na način na koji će se to kasnije otvoriti, 10 ili 15 godina nakon rata. Sve države u ratu ističu svoje pobjede, a ne gubitke jer to bitno utječe na moral vojske", objašnjava Cvrtila. 

Prvi tekst o Vukovaru u hrvatskim vojnim novinama: "Velebit", 17. studeni 1995. godine
Arhiva "Hrvatski vojnik"

Dr. Cvrtila naglašava da se u vojnim glasila zemalja koje su u ratu ne piše niti govori o gubicima, zapravo se prešućuje sve što bi se moglo interpretirati kao neuspjeh. 
 
"Pisanje i govorenje o gubicima mogu se tijekom rata i nekoliko godina nakon rata negativno odraziti na moral vojske i zato se takve teme prešućuju. Tek nekoliko godina nakon rata i određenih trauma progovara se o tako teškim temama jer se tek tada može racionalnije razgovarati o tim traumama. Kasnije je na taj način i tema Vukovara i obrađivala, ali prvih godina nije se uopće ulazilo u dubinu. Tek posljednjih godina se priča o Vukovaru polako razvija u priču koja sadrži sve elemente koje mora imati, pa se govori i o traumama, zarobljeništvu, logorima, tek danas se priča o Vukovaru razvija u priču primjerenu sjećanju na Grad Heroj", kaže dr. Cvrtila. 

Predrag Matić Fred: Znam da su nas morali prešutjeti zbog morala vojske

Vukovarski ratnik i bivši ministar branitelja Predrag Matić Fred za Index kaže kako razumije razloge zbog kojih se šutjelo o gubicima u ratu, pa tako i o Vukovaru i slaže se s ocjenom dr. Cvrtile da je razlog tome očuvanje morala vojske. 

"Vojna glasila su propagandna sredstva i zbog morala vojske vi u ratu ne smijete puno govoriti o gubicima. Pa i Siniša Glavašević je nas u Vukovaru bodrio veličajući pobjede i kad ih nije bilo. Pa zamislite da je on, nama braniteljima Vukovara, govorio da  je izginulo 20 naših momaka na Trpinjskoj cesti i da je palo 300 granata, umjesto što je govorio da smo uništili 20 tenkova, ne spominjući naše žrtve?! Da je govorio o gubicima, ubio bi nas u pojam i zato mogu razumjeti, ne podržavam, ali mogu razumjeti razloge zbog kojih su naša vojna glasila godinama šutjela o Vukovaru.

Prvi vojni tekst o Vukovaru: "Velebit", 17. studenog 1995.
 
Budući da su na web-stranicama časopisa "Hrvatski vojnik" dostupna arhivska izdanja, među kojima nedostaju izdanja od 1995. do 2004. godine, a prvi put nailazimo na dossier o Vukovaru u studenom 2005. godine, pitali smo današnjeg glavnog urednika tog časopisa Željka Stipanovića kad je "Hrvatski vojnik", odnosno kad su vojna glasila počela pisati u žrtvi u herojstvu Vukovaraca. 
 
"Prvi tekst kojim je obilježena opsada i pad Vukovara objavljen je 17. studenog 1995. godine u "Velebitu", na četvrtu obljetnicu herojske obrane grada na Dunavu. Nakon akcije "Bljesak" časopis "Hrvatski vojnik" postaje stručni vojni časopis, a tjednik Velebit, odnosno "Obrana" preuzimaju ulogu informativno-edukativnog glasila MORH-a. Traje to do 2004., kad se glasila objedinjuju i "Hrvatski vojnik" ponovno počinje biti središnje mjesto vojnog informiranja i edukacije", kaže Stipanović. 
 
Prvi tekst o bitci za Vukovar u časopisu "Hrvatski vojnik" objavljen je tek u studenom 2005. godine. "Hrvatski vojnik" počeo je izlaziti u studenom 1991. godine, baš u mjesecu kad je Vukovar pao, ali niti jednom riječju nije spomenut. Vukovar je bio punih pet godina, u vojnim medijima, prekriven velom šutnje. 

Prvi tekst o Vukovaru u časopisu "Hrvatski vojnik", studeni 2005. godine
Arhiva "Hrvatski vojnik"

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.