Žene koje ruše predrasude – budi i ti jedna od njih

Foto: Press

NEDAVNO smo obilježili Međunarodni dan žena i jedna od glavnih poruka bila je da na ravnopravnosti treba još itekako puno raditi. Jedno od područja u kojem je podjela na muške i ženske poslove više uopće nema smisla je područje rada. To potvrđuje i priča iz Jamnice o dvije vozačice viličara koje su jako dobre u svom poslu. U Jamnici vjeruju da postaje i ostale žene koje bi bile odlične u vožnji viličara i pozivaju ih da pošalju svoju prijavu za posao putem linka.

U Jamnici plus, vodećoj kompaniji Grupe pića Fortenova grupe, nema podjela na muške i ženske poslove, a pravi dokaz tome su dvije žene - Maja Novosel Balaban i Katarina Plečko koje rade posao viličaristica u skladištu gotove robe u pogonu Jana i pritom ostvaruju odlične rezultate.

Viličar je okretno vozilo koje svojim dvjema snažnim vilicama služi za podizanje i premještanje tereta u skladištima. S obzirom da se radi o radnom stroju i teškim teretima, posao viličarista obavljaju uglavnom muškarci, a mi vam donosimo priču o Maji i Katarini koje dokazuju da je ta percepcija jedna obična predrasuda.

Na pitanje što ih je potaknulo na odabir karijere vozačice viličara, Maja nam je otkrila da je bila nezaposlena kad je vidjela oglas za radno mjesto vozača viličara: "Činilo mi se zanimljivo i izazovno pa sam odlučila prijaviti se i pokušati." Katarinu je, s druge strane, na odabir ovog zanimanja potaknuo otac koji je primijetio njezinu ljubav prema strojevima i vožnji dok je još bila djevojčica: "Tata mi je predložio da se prijavim na natječaj za posao viličaristice u Jamnici jer je radio kao sezonski radnik u pogonu Jana. Tom prilikom vidio je kolegicu Maju kako se odlično snalazi u viličaru i bio je siguran da bih se i ja jako dobro snašla na tom radnom mjestu."

Upravljanje viličarom generalno se smatra muškim poslom, no Maja i Katarina ističu da prilikom prijave na natječaj za posao viličaristice, ali i svakodnevnog rada u Jamnici, nisu doživjele da je to tako. „Kada sam došla na razgovor za posao i kasnije, kada sam dobila posao viličaristice i pridružila se svojim kolegama, nisam primijetila da je itko imao predrasude ili da je netko mislio da ne mogu raditi ovaj posao jer sam žena.  Od prvog dana osjećala sam se da su me svi prihvatili i tretirali kao ravnopravnog člana tima“, istaknula je Maja.

Slično iskustvo imala je i Katarina: "Moji nadređeni nisu imali nikakvih predrasuda prema meni kada sam počela raditi ovaj posao. I to mi je baš drago, jer tako treba biti. Ali i ja sam dala sve od sebe da opravdam njihova očekivanja. Međutim, među kolegama je bilo nekoliko njih koji su sa zadrškom reagirali na mene kao njihovu novu kolegicu, no s vremenom i dobrim radom ''razbila'' sam njihovu sumnju i dokazala da ovo nije samo muški posao."

Na pitanje kako je raditi u dominantno muškom kolektivu, Maja kaže da se dobro snalazi: "Početak je bio malo teži, ali s vremenom sam se naviknula i sada se osjećam ravnopravno jer ne zaostajem za muškim kolegama ni u kojem zadatku." Njezinoj kolegici Katarini je zanimljivo raditi u većinom muškom kolektivu jer se voli dokazivati i natjecati. "Drago mi je što smo Maja i ja dokazale da smo mi žene ravnopravne s muškim kolegama, a u manipulaciji viličarem ponekad čak i bolje“, kazala je Katarina.

Katarina dodaje da je jako zadovoljna na svom radnom mjestu. Pozvala je i druge žene da se odvaže prijaviti se na poslove koji se smatraju ''muškim poslovima'' i ne dozvole da ih predrasude spriječe da ostvare svoj san i rade posao koji vole: "Voljela bih kada bi se više žena odlučilo za takozvane muške poslove jer smatram da možemo jednako dobro, ako ne i bolje, obavljati takve poslove. Na taj način u praksi promičemo ravnopravnost, a za to nam treba samo malo hrabrosti, odlučnosti i upornosti."

Maja i Katarina vole svoj posao jer je dinamičan, zanimljiv, ali i izazovan. Njih dvije su primjer koji potvrđuje da u Fortenova grupi i njezinim kompanijama ne postoji podjela na muške i ženske poslove, te da se i na tom području potiče ravnopravnost i jednake prilike za sve. ''Any job is a woman's job (hrvatski: svaki posao je ženski posao) rečenica je koju često koristi organizacija UN Woman koja razvija programe, politike i standarde koji podržavaju ženska ljudska prava i osiguravaju da svaka žena i djevojčica ostvare svoj puni potencijal. 

Ova priča sjajna je prilika za podsjetnik da je Fortenova grupa, u sklopu koje posluje i Jamnica, u suradnji s Hrvatskim poslovnim savjetom za održivi razvoj (HR PSOR) nedavno potpisala Povelju o raznolikosti. Time su se Jamnica, ali i sve ostale kompanije Fortenova grupe obvezale na javno podržavanje i razvijanje raznolikosti u svojim radnim sredinama i poslovnom okruženju.  

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.