Globalno će se uskoro prodavati više jakih alkoholnih pića poput votke i viskija nego vina, predviđa izvješće Svjetskog saveza za alkoholna pića, što ukazuje na promjene u preferencijama pića.
U izvješću, čija se predviđanja temelje na podacima Oxford Economicsa i tvrtke za istraživanje tržišta alkohola IWSR, stoji da je 2022. godine prodano 2.67 milijardi kutija jakih pića, što je tek neznatno manje od 2.8 milijardi kutija vina prodanih te godine.
"Ako se trenutačni trendovi u obje kategorije nastave, količine jakih alkoholnih pića uskoro će nadmašiti količine vina", navodi se.
Novi trendovi
Trendovi, uključujući pomak prema ispijanju manjeg broja skupljih pića, osobito iz rastućeg asortimana koktela, doveli su do toga da jaka alkoholna pića istiskuju vino.
Vinska industrija suočila se s problemom opskrbe, teškim vremenskim uvjetima i padom potražnje, koja je pala na najnižu razinu u 27 godina.
Pivske tvrtke također se bore s pomakom prema jakim alkoholnim pićima
Brojke
Od ukupne količine prodanog alkohola 2022., čak 75.2 posto otpadalo je na piva, nakon čega slijedi vino s 10.4 posto i jaka alkoholna pića s 9.9 posto.
Što se tiče vrijednosti prodaje u 2022., jaka alkoholna pića činila su 40 posto ukupne prodaje alkoholnih pića. Na drugom je mjestu pivo s 38.1 posto, te vino sa 17.6 posto.
Indijski viski trebao bi biti najbrže rastuća kategorija jakih alkoholnih pića između 2022. i 2027., s porastom od 50 milijuna kutija, a očekuje se da će tekila, rum i gin porasti između 10 i 20 milijuna kutija.
Najmanje će rasti konjak i armagnac na tržištu jakih alkoholnih pića.
Proizvodnja i prodaja jakih alkoholnih pića doprinijela je globalnom gospodarstvu s oko 730 milijardi dolara u 2022. godini, kada se uključe aktivnosti u rasponu od poljoprivrede i proizvodnje do otpreme i prodaje u trgovinama, barovima i restoranima.