Foto: FaH
AMERIČKI su znanstvenici u laboratoriju uzgojili mutirani virus gripe, koji bi mogao rezultirati proizvodnjom puno učinkovitijeg cjepiva protiv ove opasne infekcije, objavljeno je u stručnome časopisu Science.
Iako su testiranja obavljena na laboratorijskim životinjama, a testiranje na ljudima još je daleko, znanstvenici smatraju da je riječ o obećavajućem prvom koraku u borbi za učinkovitije sprečavanje širenja gripe.
Svjetska zdravstvena organizacija gripu smatra velikim zdravstvenim problemom na globalnoj razini jer se virusom u sezoni zarazi oko pet milijuna ljudi, a od njezinih posljedica umre 650.000.
"Ovo bi mogao biti korak prema stvaranju cjepiva univerzalnog tipa protiv gripe"
"Zbog sposobnosti mutacije virusa i raznih vrsta sezonskog virusa gripe svake je godine potrebno proizvesti novo cjepivo. Upravo zato učinkovitost cjepiva varira između 30 i 60 posto po sezoni", rekao je jedan od autora studije Ren Sun, profesor molekularne biologije i medicinske farmakologije na fakultetu David Geffen School of Medicine Sveučilišta u Kaliforniji. "Ranije pandemije i epidemije ptičje gripe upućuju na potrebu razvoja novih vrsta cjepiva koje će nas učinkovitije zaštititi."
Da bi stvorili mutageni agens znanstvenici su sekvencionirali genom više virusa gripe i identificirali one gene koji im omogućuju da preskoče prvu liniju obrane organizma od virusa.
"Poznato je da virusi gripe uspijevaju zaobići imunosni sustav, zbog čega znanstvenici rade na virusu koji je vrlo osjetljiv na jedan od primarnih imunoloških mehanizama obrane organizma", stoji u izvješću američkih znanstvenika.
"Mutirani virus uspijeva preskočiti prvu liniju obrane organizma, funkciju interferona tipa 1(IFN-1), a ovaj 'naš' uzgojeni virus gripe kod laboratorijskih je miševa izazvao snažan imunosni odgovor i životinje se nisu razboljele", stoji u izvješću.
"Ovo bi mogao biti korak prema stvaranju cjepiva univerzalnog tipa protiv gripe", kazao je jedan od autora studije John Teijaro s kalifornijskog Scripps Research Institutea dodavši da je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se proizvelo učinkovito cjepivo za ljude na bazi rezultata ovog istraživanja.