BRZINSKI rekordi su tijekom proteklog desetljeća padali na kružnim stazama, ali i u direktnim obračunima najboljih automobila na svijetu.
1. Bugatti Veyron Super Sport
James May je u srpnju 2010. godine na stazi Ehra-Lessien testirao do krajnjih granica najnoviji model Veyrona. Top Gear je prethodno objavio priču o tome kako je ovaj automobil dostigao maksimalnu brzinu od nevjerojatnih 417 km/h. Malo kasnije, Bugattijev testni vozač je s istim vozilom uspio dostići nevjerojatnih 430 km/h. Bugatti je službeno postao najbrži automobil na svijetu, ali brzo je izgubio titulu.
Amerikanci su govorili da se radi o najbržem vozilu na četiri kotača, ali njihova tvrdnja dugo je osporavana. Možda zato što se prodaje kao modificirani Lotus Elise, a možda i zbog toga što je njegova brzina testirana samo jednom. Bugattiju ide u prilog i to što je napravljeno mnogo manje primjeraka Venoma od Veyrona.
Usprkos osporavanju, brojke su neumoljive. Godine 2014. je na stazi bivšeg Svemirskog centra Kennedy dostigao brzinu od 434,5 km/h.
Rekord je ponovo oboren 2015. godine. Bugatti nije uspio s Chironom probiti limite, pa je Koenigsegg sa svojim posljednjim izdanjem Agere od 1.340 KS postavio rekord na zatvorenoj cesti u Nevadi. Vozač Niklas Lilja je dostigao prosječnu brzinu od 445,7 km/h, a u jednom trenutku pokazivač brzine je pokazao nevjerojatnih 458,6 km/h. Ipak, imao je malu pomoć vjetra.
Godina 2019. ostat će zapamćena po tome što je jedan automobil uspio probiti brzinsku barijeru od 300 milja na sat. Riječ je o Bugattijevom Chiron Super Sport 300+ modelu. Vozio ga je prvak Le Mansa i testni vozač Bugattija Andy Wallace. Na stazi gdje je prethodno oborio rekord s McLarenom, Chiron je dostigao 482,8 km/h. Ipak, već tada se znalo da Chiron neće dugo ostati rekorder.
Priče o najvećim brzinama postignutim na kružnim stazama polako, ali sigurno padale su u sjenu. Spyder 918 je prvi serijski automobil koji je na stazi u Nürburgringu prošao krug za manje od sedam minuta.
U svibnju 2017. godine odjednom se pojavio električni model iz Kine. Za volanom je bio škotski vozač Peter Dumbreck. On je s električnim vozilom probio granice koje benzinci nisu uspjeli, piše Top Gear.
Lamborghini je već obarao rekorde na kružnim stazama. Pamti se rezultat modela Huracan Performante početkom 2017. godine od 6 minuta i 52 sekunde. Aventador je s boljim aerodinamičnim rješenjima uspio vratiti rekord u svoje vlasništvo tijekom srpnja 2018. godine.
Modificirana verzija Porschea GT2 RS uspjela je spustiti rekordno vrijeme na kružnoj stazi ispod 6 minuta i 40 sekundi. Činjenica da se može kupiti sa svim specifikacijama modela koji je 25. listopada 2018. godine oborio rekord, ukazivala je da se radi o najboljem putničkom automobilu u tom trenutku.
Riječ je o verziji napravljenoj za utrku na Le Mansu. Prije nego što je oboren rekord, izvršene su potrebne modifikacije kako bi Porsche izgledao kao "obični" auto. Timo Bernhard je u lipnju 2019. godine oborio rekord Stefana Bellofa iz 1983. godine za 52 sekunde.
Ovaj Volkswagenov električni model zauvijek je promijenio reputaciju tvornice koja se proslavila pravljenjem benzinaca i dizelaša. Postavio je rekord na Festivalu brzine u Goodwoodu, uzeo krunu na Pikes Peaku, a u Nürburgringu i službeno zaslužio titulu najbržeg električnog automobila na svijetu.
Rezultat testa ovog automobila zaista djeluje impresivno. Moćnom Chironu je za isti pothvat bilo potrebno 41,96 sekundi.