Marlon Brando (3. travnja 1924. – 1. srpnja 2004.) bio je američki glumac i filmska ikona, često smatran jednim od najutjecajnijih glumaca 20. stoljeća. Njegov rad revolucionirao je glumačku umjetnost, posebice kroz primjenu metode "Method Acting", koju je popularizirao pod utjecajem Leeja Strasberga i Actors Studija.
Brando je osvojio dva Oscara za najbolju mušku ulogu i ostavio neizbrisiv trag u kinematografiji svojim nastupima u filmovima poput Tramvaj zvan čežnja (1951.), Na dokovima New Yorka (1954.) i Kum (1972.).
Marlon Brando Jr. rođen je u Omahi, Nebraska, u obitelji Marlona Ernesta Branda, prodavača pesticida, i Dorothy Julie Pennebaker, ambiciozne glumice. Njegovo djetinjstvo obilježila su turbulentna obiteljska dinamika, uključujući majčin alkoholizam i očevo strogost. Nakon što je izbačen iz vojne akademije Shattuck zbog buntovništva, Brando se preselio u New York 1943. godine kako bi studirao glumu kod Stelle Adler, gdje je usvojio tehnike Stanislavskog sustava.
Brando je započeo karijeru na Broadwayu, gdje je njegova uloga Stanleya Kowalskog u Tramvaju zvanom čežnja Tennesseeja Williamsa privukla pažnju kritičara i publike. Filmska adaptacija iz 1951. donijela mu je prvu nominaciju za Oscara. Slijedila je uloga Terryja Malloya u Na dokovima New Yorka, za koju je 1955. osvojio svog prvog Oscara, učvrstivši svoj status zvijezde.
Tijekom 1960-ih Brando je doživio pad u karijeri zbog nekoliko komercijalno neuspješnih filmova i sukoba s redateljima. Međutim, povratak u velikom stilu dogodio se 1972. s ulogom Vita Corleonea u Kumu Francisa Forda Coppole. Ta mu je uloga donijela drugi Oscar, iako ga je odbio prihvatiti na ceremoniji kao znak protesta protiv tretmana Indijanaca u Hollywoodu i SAD-u.
Umjesto da se pojavi na ceremoniji i preuzme nagradu, odlučio je poslati Sacheen Littlefeather, aktivisticu za prava američkih starosjedilaca (Native Americans), da u njegovo ime održi govor i odbije nagradu. Ova odluka bila je dio njegovog prosvjeda protiv tretmana američkih starosjedilaca u filmskoj industriji i širem američkom društvu.
U to vrijeme pokret za građanska prava bio je u punom zamahu, a Brando je bio poznat po svom aktivizmu. Posebno ga je razljutio tadašnji sukob između aktivista Američkog indijanskog pokreta (American Indian Movement) i savezne vlade u Wounded Kneeju u Južnoj Dakoti, koji je trajao od veljače 1973. godine. Incident u Wounded Kneeju bio je okidač za njegov javni prosvjed odbijanjem Oscara.
>> Marlon Brando odbio primiti Oscara za ulogu u Kumu
Kasnije u karijeri, Brando je nastupio u značajnim filmovima poput Apokalipsa sada (1979.), no njegova reputacija bila je pomračena ekscentričnim ponašanjem i problemima s težinom.
Brando je bio poznat po burnom privatnom životu. Imao je tri službena braka – s Annom Kashfi, Movitom Castanedom i Taritom Teriipaia – te brojne veze, iz kojih je imao najmanje 11 djece, iako se broj razlikuje prema izvorima. Njegov sin Christian uhićen je 1990. zbog ubojstva, a kći Cheyenne počinila je samoubojstvo 1995., što je duboko utjecalo na Brandovu kasniju izolaciju.
Bio je strastveni aktivist za građanska prava i prava Indijanaca, često koristeći svoju slavu za promicanje tih ciljeva. Njegovo odbijanje Oscara 1973. ostaje jedan od najpoznatijih političkih činova u povijesti Hollywooda.
Marlon Brando preminuo je 1. srpnja 2004. u Los Angelesu od respiratornih problema povezanih s plućnom fibrozom. Iza sebe je ostavio nasljeđe koje nadilazi film – njegov utjecaj na glumu i dalje se osjeća, inspirirajući generacije glumaca poput Roberta De Nira i Al Pacina. Unatoč kontroverzama, Brando ostaje simbol autentičnosti i umjetničke hrabrosti.