Bio je najveća svjetska zvijezda. Svijet je šokirao incidentom na dodjeli Oscara

Foto: Press

Marlon Brando (3. travnja 1924. – 1. srpnja 2004.) bio je američki glumac i filmska ikona, često smatran jednim od najutjecajnijih glumaca 20. stoljeća. Njegov rad revolucionirao je glumačku umjetnost, posebice kroz primjenu metode "Method Acting", koju je popularizirao pod utjecajem Leeja Strasberga i Actors Studija.

Brando je osvojio dva Oscara za najbolju mušku ulogu i ostavio neizbrisiv trag u kinematografiji svojim nastupima u filmovima poput Tramvaj zvan čežnja (1951.), Na dokovima New Yorka (1954.) i Kum (1972.).

Marlon Brando Jr. rođen je u Omahi, Nebraska, u obitelji Marlona Ernesta Branda, prodavača pesticida, i Dorothy Julie Pennebaker, ambiciozne glumice. Njegovo djetinjstvo obilježila su turbulentna obiteljska dinamika, uključujući majčin alkoholizam i očevo strogost. Nakon što je izbačen iz vojne akademije Shattuck zbog buntovništva, Brando se preselio u New York 1943. godine kako bi studirao glumu kod Stelle Adler, gdje je usvojio tehnike Stanislavskog sustava.

Marlon Brando 1961. godine

Karijera

Brando je započeo karijeru na Broadwayu, gdje je njegova uloga Stanleya Kowalskog u Tramvaju zvanom čežnja Tennesseeja Williamsa privukla pažnju kritičara i publike. Filmska adaptacija iz 1951. donijela mu je prvu nominaciju za Oscara. Slijedila je uloga Terryja Malloya u Na dokovima New Yorka, za koju je 1955. osvojio svog prvog Oscara, učvrstivši svoj status zvijezde.

Tijekom 1960-ih Brando je doživio pad u karijeri zbog nekoliko komercijalno neuspješnih filmova i sukoba s redateljima. Međutim, povratak u velikom stilu dogodio se 1972. s ulogom Vita Corleonea u Kumu Francisa Forda Coppole. Ta mu je uloga donijela drugi Oscar, iako ga je odbio prihvatiti na ceremoniji kao znak protesta protiv tretmana Indijanaca u Hollywoodu i SAD-u.

Umjesto da se pojavi na ceremoniji i preuzme nagradu, odlučio je poslati Sacheen Littlefeather, aktivisticu za prava američkih starosjedilaca (Native Americans), da u njegovo ime održi govor i odbije nagradu. Ova odluka bila je dio njegovog prosvjeda protiv tretmana američkih starosjedilaca u filmskoj industriji i širem američkom društvu.

U to vrijeme pokret za građanska prava bio je u punom zamahu, a Brando je bio poznat po svom aktivizmu. Posebno ga je razljutio tadašnji sukob između aktivista Američkog indijanskog pokreta (American Indian Movement) i savezne vlade u Wounded Kneeju u Južnoj Dakoti, koji je trajao od veljače 1973. godine. Incident u Wounded Kneeju bio je okidač za njegov javni prosvjed odbijanjem Oscara.

>>  Marlon Brando odbio primiti Oscara za ulogu u Kumu

Kasnije u karijeri, Brando je nastupio u značajnim filmovima poput Apokalipsa sada (1979.), no njegova reputacija bila je pomračena ekscentričnim ponašanjem i problemima s težinom.

Osobni život

Brando je bio poznat po burnom privatnom životu. Imao je tri službena braka – s Annom Kashfi, Movitom Castanedom i Taritom Teriipaia – te brojne veze, iz kojih je imao najmanje 11 djece, iako se broj razlikuje prema izvorima. Njegov sin Christian uhićen je 1990. zbog ubojstva, a kći Cheyenne počinila je samoubojstvo 1995., što je duboko utjecalo na Brandovu kasniju izolaciju.

Bio je strastveni aktivist za građanska prava i prava Indijanaca, često koristeći svoju slavu za promicanje tih ciljeva. Njegovo odbijanje Oscara 1973. ostaje jedan od najpoznatijih političkih činova u povijesti Hollywooda.

Marlon Brando preminuo je 1. srpnja 2004. u Los Angelesu od respiratornih problema povezanih s plućnom fibrozom. Iza sebe je ostavio nasljeđe koje nadilazi film – njegov utjecaj na glumu i dalje se osjeća, inspirirajući generacije glumaca poput Roberta De Nira i Al Pacina. Unatoč kontroverzama, Brando ostaje simbol autentičnosti i umjetničke hrabrosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.