Prošećete li koji put po knjižarama, možete primijetiti da se police pune brže nego što vam se čini čitajući članke poput ovog. Živimo u brzom vremenu, vještina je poloviti sve informacije, čak i o temama koje nas doista interesiraju.
Stvar je u tome što približavanjem ljeta izdavači izbacuju naslove kao na traci. No ne brinite se, u ovim člancima dosta toga uspijemo pokriti. Da ne duljimo, evo novih knjiga koje biste trebali barem prolistati, a u najboljem slučaju - dopuste li vam to standardno prepuni kalendari - i pročitati.
Tko nije pod utjecajem negativnih emocija te se smatra suverenim vladarom svojih osjećaja, neka digne ruku. Nema nijedne? Aha, eno ondje jedna u pozadini. Što? Čovjek je patološki lažac te pati od deluzija? Onda u redu. Ovaj nas priručnik bez previše okolišanja vodi kroz isprobane tehnike kojima ćemo svoju divlju prirodu staviti pod kontrolu, istovremeno je uvažavajući.
Stari je Freud jednom u nekoj bečkoj kavani, ispijajući šalicu toplog kapučina s aromom badema, naglasio prijateljima da potiskivanjem dobivamo kaos i neuroze. Budući da je netom prije toga zapeo u toaletu kavane te se vratio bijelih brkova i razrogačenih očiju, nitko ga nije shvaćao ozbiljno. No mi danas znamo da je itekako u pravu.
Odlična mala knjiga koja će vam dati mnogo materijala za razmišljanje i djelovanje. Isto tako, ovo je prva knjiga u Master serijalu autora u kojem obrađuje teme za poboljšanje života, kako fizičkog tako i psihičko-materijalnog.
Naftalin, kako je poznato, tvar je koja čuva odjeću od moljaca koji gladni čekaju u kutku svakog ormara. Iz toga je nastala fraza "izvaditi iz naftalina", a možemo je koristiti u slučaju naslova koji je bio urnebesan hit prije tridesetak godina te nam dolazi u novom izdanju.
Knjiga je posebna po tome što nam autor ne prodaje self-help priču o misterioznim putevima duše i privlačenju zgodnih partnera i novca mislima, već unutar više od dvadeset eseja govori o primjerima iz svog života iz kojih je izvukao poruku.
Ovaj pristup donio mu je svjetsku slavu, a nama čitateljima štivo koje nikad ne stari – naprotiv, smiren i mudar ton autora trenutačno djeluje kao ublažavajući tonik protiv suludosti svijeta oko nas.
Još jedan naslov koji je, srećom, dočekao reizdanje.
Možda su to za vas bili djed ili baka, učitelj ili kolega - netko mudar i strpljiv tko vam je pomogao uvidjeti da svijet ima smisla i dao pokoji savjet kako se u njemu bolje snaći.
Mitchu Albomu to je bio njegov profesor s fakulteta Morrie Schwartz. Možda ste, baš poput Mitcha, s godinama izgubili kontakt s tom osobom. Savjeti su pali u zaborav.
Čini vam se da je svijet postao hladniji. Ne bi li bilo lijepo kad biste tu osobu ponovno mogli vidjeti? Mitch je dobio drugu šansu. Ponovno se povezao s Morriejem u zadnjim mjesecima njegova života, posjećujući ga svakog utorka.
Njihovo obnovljeno prijateljstvo pretvorilo se u posljednje predavanje, na temu kako živjeti. Morrie utorkom čudesan je zapis o vremenu koje su proveli zajedno i posljednji Morriejev dar čovječanstvu, priča koja je postala klasik za sve generacije.
Izjave političara o stvarima koje nas se tiču, nažalost, moramo podnositi svaki dan. U politici postoji nešto što se zove govor. To je izjava, ali pomno osmišljena, a neki od govora ušli su u povijest. Zanimljivo je što autor nije odabrao govore po kriteriju briljantnosti, nego po utjecajnosti, pa dobivamo neobičan miks. Ovi izvanredni govori sežu od antičkih vremena do današnjih dana.
Neki su herojski i nadahnjujući, neki su zlonamjerni i strahoviti, neki su briljantni i dirljivi, a neki okrutni i jezivi. Govori koji su promijenili svijet oživljavaju prošlost, obogaćuju sadašnjost i osvjetljavaju put u budućnost.
Otkrijte što su o vremenu u kojem su živjeli govorili kraljica Elizabeta II., Martin Luther King, Sokrat, Mao Ce-tung, John F. Kennedy, Michelle Obama, Donald Trump, Aleksandar Veliki, Džingis-kan, Muhammad Ali, Osama bin Laden, Napoleon Bonaparte i mnogi drugi.