Liječnica i stručnjakinja za dugovječnost s gotovo 25 godina iskustva, dr. Andrea Maier, već se desetljeće bavi primjenom znanja o starenju u praksi. Kao specijalistica interne medicine u Singapuru provodi testove za procjenu biomarkera starenja svojih pacijenata te nudi praktične preporuke za produljenje životnog vijeka i zdravlja.
Kako bi doprinijela dugovječnosti, dr. Maier naglašava cjelovit pristup zdravlju – od mentalne i socijalne kondicije do uravnotežene prehrane i informiranosti. "To može uključivati promjenu prehrane prema mikrobiomu, prilagodbu tjelesnih aktivnosti ili uzimanje dodataka prema trenutnim potrebama tijela", objašnjava ona za CNBC.
Što se tiče prehrane, Maier već dugi niz godina slijedi vegetarijansku prehranu. "Još od treće godine ne jedem crveno ni bijelo meso ni ribu, djelomično iz etičkih razloga, a dijelom zbog zdravlja", ističe liječnica. Često preskače doručak što je kasnije povezala s povremenim postom, iako tada nije bila svjesna zdravstvenih prednosti ove prakse.
Kvalitetni socijalni odnosi također su ključni za dugovječnost
Za očuvanje zdravlja mozga Maier ističe važnost stalne mentalne aktivnosti.
"Smatram da se zdravlje mozga često podcjenjuje. Svi bi trebali raditi testove mozga kako bi procijenili kratkoročno i dugoročno pamćenje te sposobnost multitaskinga", kaže dr. Maier. Vjeruje da su kvalitetni socijalni odnosi također ključni za dugovječnost.
"Važno je da se ljudi osjećaju viđenima i saslušanima. Ako nemaju socijalne interakcije ili osjećaj svrhe, ta izolacija može stvoriti loše navike", dodaje, napominjući kako i sama balansira rad i kvalitetno vrijeme s bliskim osobama.
Dr. Maier provodi barem sat vremena dnevno prateći vijesti iz različitih izvora kako bi stekla širu perspektivu. "Važno je promatrati dugovječnost i zdravlje u kontekstu – kroz političke, ekološke i društvene utjecaje", objašnjava.
Sažeto, četiri ključne dnevne navike dr. Maier za dugovječnost uključuju:
- Za zdravlje mozga: Redovito vježbanje mozga kroz razne aktivnosti (npr. rješavanje križaljki, čitanje...) i otvorenost prema promjenama.
- Za socijalnu kondiciju: Prilagođavanje vremena za rad i kvalitetno vrijeme s bližnjima prema trenutnim potrebama.
- Za prehranu: Strogo vegetarijanska prehrana, bez crvenog i bijelog mesa te ribe.
- Za informiranost: Redovito praćenje najnovijih vijesti.