VEĆINA ljudi nosi pidžamu u krevetu, a nema ništa ugodnije od onih omiljenih zimskih, debelih pidžama u kojima vam nikada nije hladno. No ono što odlučimo odjenuti u krevet zapravo može utjecati na naš san, naš izgled pa i na zdravlje.
Zato je portal Bright Side odlučio otkriti zašto debele, tople pidžame možda ipak nisu najbolji izbor odjeće za spavanje:
Spavanje u pretoploj pidžami znači da biste mogli imati nemirne noći jer vaše tijelo treba održavati pravu temperaturu tijekom cijele noći. Idealna tkanina za spavanje je pamuk jer omogućuje koži da diše i da vam bude udobno.
Kada se znojite u snu, to može dovesti do određene vrste nepravilnosti na koži poznate kao znojni prištići. Kombinacija topline i trenja vlažne pidžame može uzrokovati začepljenje pora, što će vam izazvati iritaciju kože. Odabir noćne odjeće izrađene od bambusove tkanine može pomoći u prevenciji akni jer ima antimikrobna svojstva. Čak je mekša i ima veću sposobnost upijanja od pamuka i možda je upravo ono što vam treba za dobro spavanje.
Ako se noću znojite, veća je šansa za razvoj infekcije kože. Bakterije se brže razvijaju na vlažnim i tamnim mjestima, a kada se pokrijete slojevima tople odjeće i pokrivača, zapravo možete stvoriti savršeno mjesto za uzgoj mikroba.
Muškarci koji tijekom spavanja ne nose hlače mogu imati bolju kvalitetu sperme, pokazalo je istraživanje. Kad odete u krevet odjeveni u usko donje rublje ili toplu pidžamu, vjerojatnije je da će se vaše genitalno područje znojiti. Također može utjecati na plodnost žena jer višak znoja može dovesti do upala i infekcija.
Ako vam je prevruće u krevetu, temperatura u vašem tijelu neće moći pasti, što vas sprečava da se dobro naspavate. Niža temperatura noću pomaže vašem tijelu da se bolje oporavi, a može čak i pojačati metabolizam. Ako želite odjenuti nešto drugo osim pamučne pidžame, svila bi mogla biti dobar izbor. Prirodni je toplinski regulator i može vas grijati u hladnim zimskim noćima zahvaljujući toplini koja se zadržava između svilenih niti, stvarajući izolacijski učinak.