Ako želimo živjeti dulji i zdraviji život, jedna je opcija okrenuti se dodacima prehrani kako bismo popunili nedostatke u prehrani i poboljšali opće zdravlje. Iako su uravnotežena prehrana, redovita tjelovježba i dovoljan san temelj dobrog zdravlja, određeni dodaci mogu pružiti dodatnu podršku, povećavajući šanse za dugovječnost.
Ti dodaci usmjereni su na specifična područja, kao što su zdravlje srca, crijeva i kognitivne funkcije, koja su ključna za održavanje visoke kvalitete života kako starimo. Međutim, s obiljem dostupnih opcija, može biti izazovno odrediti koji su dodaci doista korisni za promicanje dugovječnosti. Stoga je nutricionistica i dijetetičarka Emily Fultz otkrila tri najbolje opcije.
1. Kalcij
"Istraživanja su pokazala da adekvatan unos kalcija može smanjiti rizik od prijeloma, osteoporoze i dijabetesa", kaže Fultz za SheFinds. Smanjenje tih rizika može doprinijeti dugovječnosti. Iako kalcij možemo dobiti i iz prehrane, nutricionistica tvrdi da je dodatak dobar izbor.
2. Vitamin D
Jedan od najboljih dodataka uz kalcij je vitamin D, za koji Fultz kaže da pomaže u apsorpciji kalcija i poboljšava zdravlje kostiju. Nedostatak vitamina D također može dovesti do mnogih različitih zdravstvenih komplikacija, a Fultz navodi povećani rizik od demencije i moždanog udara kao dvije najveće. Iz tog razloga, naglašava važnost da svaki dan dobijemo dovoljno ovog vitamina.
"Žene u godinama trebale bi zadovoljiti svoje preporučene potrebe za vitaminom D kako bi poboljšale zdravlje mozga", savjetuje Fultz. Ako želimo dati prednost hrani bogatoj vitaminom D, možemo se odlučiti za masnu ribu poput lososa i skuše, sir, goveđu jetru i srdele. Dodavanje ovih namirnica u prehranu i uzimanje dodatka vitamina D može doprinijeti dugovječnosti, dodaje nutricionistica.
3. Omega-3 masne kiseline
"Studije su pokazale da omega-3 masne kiseline igraju ključnu ulogu u prevenciji stanja mentalnog zdravlja, bolesti srca, upala i drugih kroničnih bolesti", ističe Fultz. Postoji nekoliko načina da u svoju svakodnevnu prehranu ubacimo zdrave omega-3 masti. Riba poput lososa, na primjer, nudi i EPA i DHA kiseline. Fultz objašnjava da su te vrste "biološki najaktivnije" vrste omega-3.
Također, u biljnim izvorima možemo pronaći vrstu koja se zove ALA, a odlične opcije su orasi, sjemenke lana, prokulice i špinat. Međutim, kako bismo bili sigurni da unosimo dovoljno masnih kiselina, Fultz preporučuje i uzimanje dodatka.