BOŽIĆNI PUDING (eng. Christmas pudding) glavni je desert na svakoj britanskoj božićnoj večeri još otkako ga je predstavio princ Albert. Rane verzije sadržavale su meso poput govedine ili ovčetine, zajedno s vinom, lukom, suhim voćem i toplim začinima.
Danas božićni puding ne sadrži meso, već voće, jaja, loj, melasu i začine umjesto njega, a svaka obitelj ima svoj recept za ovu poslasticu kuhanu na pari, piše TasteAtlas. Iako kod nas puding označava nešto drugo, riječ je o gustom, bogatom i zasitnom kolaču.
Poslužuje se s "umacima" od maslaca
Najčešće se poslužuje s umakom od brandyja i maslaca te maslaca s rumom. Tzv. tvrdi umak od brandyja tradicionalni je engleski dodatak ovom kolaču. Iako u nazivu ima riječ umak, to je zapravo više namaz, napravljen tučenjem šećera, maslaca i brendija, ruma ili viskija. Šećer može biti smeđi, u prahu ili u granulama, a po želji se aromama ponekad dodaje vanilija.
Pripremljenu smjesu dobro ohladite dok se ne stvrdne i poslužite uz kolač. Tvrdi umak često se stavlja u ukrasni kalup prije nego što se ohladi, a zatim se izvadi prije posluživanja. U Engleskoj je ovaj umak poznat i kao "brandy butter".
Rum-maslac je tradicionalna engleska poslastica porijeklom iz Cumbrije. Prvi put pripravljen u 18. stoljeću, maslac s rumom obično se radi kombinacijom mekog neslanog maslaca, tamnosmeđeg šećera, muškatnog oraščića, tamnog ruma i tople vode. Sastojci se tuku, a kada smjesa postane kremasta, ostavljaju je u hladnjaku da se ohladi.
Rum-maslac obično se koristi za mazanje na krekere, pogačice (njihove slavne sconese), tost, zobene kolače, kruh i ostale kolače. Može se poslužiti uz božićni puding, čak i pite od mljevenog mesa i slatke kolače. Možete također pokapati malo zagrijanog rum-maslaca preko sladoleda.
Danas kreće priprema "Christmas puddinga"
Danas je tradicionalno dan kad Britanci kreću s izradom svog tradicionalnog božićnog kolača. Nekad su se obitelji okupljale i zajedno miješale svoj domaći Christmas pudding, zadnju nedjelju prije adventa. Zašto tako rano? Zato što ovom kolaču trebaju tjedni da "sazre" i tek je onda spreman za jelo. Recept za jednu pojednostavljenu verziju pronašli smo kod Jamieja Olivera.
Kolač je prilično skup, a priprema je dugotrajna. Za izradu je potreban maslac, 150 g datulja, 150 g suhih marelica, 150 g pekan oraha, 75 g ušećerenog đumbira, 1 mala grančica svježeg ružmarina, 150 g suhih brusnica, 150 g grožđica, 150 g loja, 150 g glatkog brašna, 75 g svježih krušnih mrvica, 200 ml mlijeka, 1 jaje, 1 klementina te burbon.
Kalup za božićni puding od 1.5 litara namažite maslacem. Očistite datulje, a zatim ručno ili u sjeckalici sitno nasjeckajte s marelicama, pekan orasima, đumbirom i listićima ružmarina. Sve to stavite u zdjelu s brusnicama, grožđicama, lojem, brašnom, krušnim mrvicama i mlijekom.
Razmutite jaje, sitno naribajte koricu klementine, ocijedite sok i sve dobro promiješajte. Stavite smjesu u namašćenu zdjelu i prekrijte masnim papirom i dvostrukim slojem limene folije. Zavežite konac oko zdjele kako biste ih učvrstili na mjestu i učinili je vodonepropusnom, zatim je stavite u veliki, duboki lonac i ulijte dovoljno vode da dođe do polovice stijenki kalupa.
Zakuhajte vodu, pokrijte posudu čvrstim poklopcem i kuhajte na laganoj vatri 4 sata. Redovito provjeravajte vodu i po potrebi dolijevajte kipućom vodom. Kad vrijeme za kuhanje prođe, izvadite zdjelu, uklonite foliju i papir, zatim pažljivo preokrenite puding na tanjur spreman za posluživanje ili ga ostavite da se ohladi i zagrije prije nego što vam zatreba. Možete ga preliti s malo burbona i zapaliti.