QUICHE je otvorena slana pita u koju se mogu staviti razni dodaci, a Anastasija Nujić iz zagrebačke pekarnice Bekeraj dala nam je recept za quiche kakav ona radi, kao i savjete da ispadne što bolji. Detaljno napisan Anastasijin recept za quiche možete pronaći OVDJE. Ispričala nam je i par zanimljivosti o quicheu.
Quiche Lorraine pita je od prhkog tijesta s raznovrsnim nadjevima koja je tijekom 20. i 21. stoljeća postala omiljeni zalogaj na zabavama diljem svijeta. Ova otvorena pita vuče porijeklo iz Njemačke, a kasnije su je preuzeli i usavršili francuski kuhari.
Njezin naziv dolazi od njemačke riječi “Kuchen” što znači kolač. Prvi quiche dolazi iz njemačke srednjovjekovne pokrajine Lothringen, koja se kasnije preimenovala u Lorraine. Tako je nastao naziv 'Quiche Lorraine' - najpoznatiji quiche na svijetu, kaže Anastasija.
Danas nadjevi mogu varirati od mesnih do povrtnih, a zajedničko im je preljev na bazi vrhnja i jaja. Iako se danas pod nazivom "quiche lorraine" mogu naći pite punjene svakojakim nadjevima, ona tradicionalna vrlo je jednostavna.
Originalni recept za quiche lorraine uključuje jaja, vrhnje i dimljenu slaninu. Izvorno, još u 18. stoljeću, spravljao se od dimljenog sala s preljevom od vrhnja i jaja, a neki izvori govore da se pripremao i od tijesta za kruh, međutim vrlo brzo postao je quiche kakvog danas poznajemo, napravljen od prhkog tijesta.
U današnje doba za nadjev se najčešće koristi slanina, i kuhana i dimljena. U nekim verzijama, za razliku od one originalne, posebice u novije vrijeme, ovoj piti se dodaje i ribani sir i to obično neki topivi francuski kao što je Gruyère, međutim on nije bio dio izvorne recepture. Osim Gruyèrea, često se koriste cheddar, ementaler, gauda ili tilzit.
U svakom slučaju, ova delicija daje kuharu slobodu i mašti na volju kada je riječ o nadjevima, a svako eksperimentiranje s raznim vrstama povrća, gljiva i sireva uz dodatak slanine, kuhane šunke ili lososa, je dobrodošlo.
Danas je quiche toliko popularan i rasprostranjen po cijelom svijetu da se mogu primijetiti različiti kulturni utjecaji na njegovu transformaciju. Može se pripremati kao doručak, ručak ili večera, a vrlo je popularan i kao brunch subotom. Servirati se može uz razne vrste salata, a preporuča se, naravno, i uz pivo ili čašu nekog finog francuskog vina.
1. Pustite tijesto da odmori
Nakon što ste zamijesili prhko tijesto, dajte mu vremena da malo odmori u hladnjaku. Lakše ćete ga razvaljati valjkom, a bit će i ukusnije.
2. Pecite na nižoj temperaturi
Važno je tijesto peći sporije, na niskoj temperaturi. Bez obzira jeste li u žurbi ili ne, nekoliko minuta čekanja da se quiche ispeče bit će od koristi. Previsoka temperatura pećnice bi jaja u nadjevu mogla pretvoriti u kajganu, a to zaista ne želite. Gosti će sigurno biti oduševljeni okusom tako da se čekanja neće niti sjetiti.
3. Dodajte malo brašna u nadjev
U nadjev se može dodati i malo brašna jer pomaže apsorbirati vlagu u jajima pa time stabilizira cijeli nadjev koji istovremeno dobiva kremastu teksturu.
4. Eksperimentirajte s tijestom
Važno je koristiti brašno visoke kvalitete, a svako eksperimentiranje je dobrodošlo. Dodatak brašna od cjelovitih žitarica ili raženog brašna prhkom će tijestu dati posebnu hrskavost.
5. Nakon pečenja pustite da se ohladi
Prije rezanja i posluživanja ostavite pečeni quiche da se ohladi.
Ako isprobate ovaj recept, svakako fotkajte rezultat i objavite u našoj Facebook grupi Index Recepti: Što ste danas kuhali?
Lajkajte Index Recepte na Fejsu za brdo jednostavnih i testirano odličnih recepata koje možete isprobati kod kuće svaki dan.