DOMAĆE kiflice su odlična stvar, a svi ih obožavamo još od djetinjstva. Ove lisnate mrvicu su kompliciranije za pripremu, no ništa strašno, naročito kad znate kakav hrskav rezultat vas čeka.
"U moru recepata koje sam isprobala, od ovog recepta ne odustajem. Uistinu vam svima preporučam da ih napravite. Na prvu će vam se činiti možda komplicirano, ali nije. Tijesto odmah valjate, slažete kroasane i jedino što vremenski traje je to što, kad složite kiflice, moraju odmoriti sat vremena u protvanu prije pečenja", kaže autorica recepta Maja.
Priprema lisnatih kiflica
Za početak je potrebno zamijesiti klasično dizano tijesto - zapjeni se kvasac u toplom mlijeku ili vodi, a zatim pomiješa s brašnom, jajetom, uljem i soli pa umijesi da bude glatko. Zatim se tijesto podijeli na više loptica (ovisno o tome koliko slojeva želite u lisnatim kiflicama), pa odmah razvaljaju.
Moguće je da ste ranije naišli na recepte koji zahtijevaju da se tijesto digne, a tek zatim razdijeli i razvalja, no Maja, čiji je ovo recept, taj korak preskače i odmah se baca na valjanje loptica, a dizanje tijesta ostavlja za kraj.
Da se vratimo na ove razvaljane loptice - one se odmah nakon što su razvaljane premazuju omekšalim maslacem i "krpe" tijesta slažu se jedna na drugu. Sve su premazane osim zadnje jer nju trebamo valjati, pa ne želimo da bude masna.
Hrpica se zatim razvalja na pola do jedan centimetar debljine i puni nadjevom po želji, a ako ne želite punjenje, onda ih slobodno ostavite prazne. Zarolane lisnate kiflice ostave se da se dignu, a zatim se peku do zlatno-žute boje. Prije pečenja ih je poželjno premazati žumanjkom te po želji posuti sjemenkama.
Cijeli Majin recept za lisnate kiflice s točnim količinama sastojaka i detaljnim opisom pripreme možete pronaći na ovom linku.