Foto: Shutterstock
VETERINARKA Mirna Žeželj iz Specijalističke veterinarske prakse Bojanić redovito, svakoga petka, odgovara na pitanja o vašim ljubimcima. Danas pomaže vlasnici čija je ženka kunića odjednom počela pokazivati znakove agresivnosti.
Imam ženku kunića koja je, otprilike oko navršavanja prve godine života, postala vrlo agresivna, zalijeće se u mene i pokušava me ogrepsti, a uvijek sam s njom postupala pažljivo i nježno. Što da napravim kako bih zaustavila takvo njezino naizgled ničim izazvano ponašanje?
Anonima čitateljica
Agresija je najčešće povezana s hormonima, teritorijalnošću, strahom ili boli
Poštovana,
Svi zamišljamo kuniće kao slatke i mazne životinje, no agresija se kod njih javlja isto kao i kod drugih životinja i najčešće je povezana s hormonima, teritorijalnošću, strahom ili boli.
Kunići jako dobro skrivaju bol jer bi ih svako pokazivanje boli u divljini vrlo brzo učinilo plijenom predatorima. Problemi sa zubima koji nepravilno rastu ili upalom mokraćnog mjehura ne moraju imati vidljive simptome osim boli, a kunić Vam to ne zna reći. Prvi korak u rješavanju agresije bi bio da odete veterinaru na pregled da utvrdi radi li se o nekom zdravstvenom problemu.
Drugi razlog za agresiju kunića su spolni hormoni. Kunići spolnu zrelost dostignu u dobi od oko četiri do šest mjeseci i to može rezultirati vidljivom promjenom u ponašanju. Agresija radi hormona je najčešći uzrok agresije kod ženskih kunića te će napasti čim osjeti da ste invadirali njezin teritorij. Jedino rješenje tog problema i moja preporuka je da je date sterilizirati. Operacijom se uklanjaju spolni organi, jajnici i maternica, a produkcija spolnih hormona prestaje. Nakon otprilike mjesec dana od operacije, agresivno bi se ponašanje trebalo postepeno početi smirivati jer se razina hormona koji su ostali u organizmu smanjuje.
Izbjegavati nagle i stresne situacije
Lijep pozdrav,
Mirna Žeželj dr.vet.med.
Veterinarska praksa Bojanić
Facebook: VET.BOJANIC