VRATILI ste se kući i zatekli poderani kauč i zavjese na podu. Krivac je jasan, ali kada strogo pogledate svoju mačku, ona vam samo mirno uzvrati pogledom. Znači li to da mačke ne osjećaju krivnju?
Mačke ne doživljavaju krivnju i kajanje na isti način kao ljudi. Njihova ponašanja koja vlasnici često smatraju "lošima" zapravo su potpuno prirodna za njih. Grebanje namještaja, donošenje plijena ili ignoriranje kutije s pijeskom nisu znakovi prkosa, već instinktivne radnje, kako za PetMD objašnjava veterinarka Sandra Mitchell.
Kada bismo mogli pomisliti da mačka osjeća krivnju? Evo nekoliko primjera:
Mačke grebu kako bi označile teritorij, naoštrile kandže i izrazile emocije. Umjesto da očekujete da se osjećaju krivima, bolje je ponuditi im grebalicu na privlačnom mjestu.
Ako vaša mačka iznenada počne mokriti izvan kutije, to može biti znak zdravstvenog problema ili nezadovoljstva čistoćom pijeska. Osigurajte dovoljno kutija s pijeskom (jednu više nego što imate mačaka) i redovito ih čistite.
Vaša mačka vam možda donosi miša ili pticu kao "poklon" ili pokušava naučiti vas loviti. Ako to želite spriječiti, držite je u zatvorenom prostoru ili joj stavite zvončić na ogrlicu.
Ovo ponašanje najčešće je način igre i izražavanja lovačkog instinkta. Pružite mački interaktivne igračke kako biste je zaokupili i spriječili napade na noge.
Iako ponekad izgledaju kao da se osjećaju neugodno nakon što padnu ili promaše skok, vjerojatnije je da samo procjenjuju okolinu zbog potencijalnih prijetnji.
Iako ne osjećaju krivnju, mačke mogu primijetiti kad ste uznemireni i pokušati popraviti odnos. To čine na različite načine: