JEDAN od najčešćih refleksa kod djece od rođenja do otprilike dvije godine je sisanje palca. Razlog za tu aktivnost može ovisiti o nekoliko čimbenika, a sasvim je normalno da se roditelji zapitaju je li dobro da bebe sišu palac.
Prema pedijatrima i ortodontima, ova radnja ne podrazumijeva nikakav rizik za vašu bebu, sve dok ne postane navika koju dijete zadržava i nakon što napuni dvije godine.
Je li dobro da bebe sišu palac?
Odgovor je – da, prema pisanju stranice You Are Mom. Prije svega, mora se ustanoviti da je ovo ponašanje sasvim normalno. To je refleks koji mnoga djeca imaju već od prvog dana rođenja, a postoje tvrdnje da neka djeca to rade dok su još u maternici.
Sisanje palca povezano je s nekoliko čimbenika: isprva, beba to radi kao refleks svaki put kad približi ruku ustima. Ovaj instinkt sisanja pomoći će joj da nauči na koji način pomicati usne kako bi se mogla hraniti, bilo da se radi o dojenju ili hranjenju na bočicu.
Od petog ili šestog mjeseca djetetova života sisanje kao refleks polako nestaje, a radnja sisanja palca postaje nešto racionalnija. Od tog trenutka djeca će također koristiti svoja usta da istražuju ili saznaju više o predmetima koji su im na dohvat ruke, kao i o dijelovima svog tijela. To je jedan od razloga zašto stalno guraju prste u usta.
Konačno, treći razlog zašto djeca sišu palac je taj što, dugoročno gledano, razvijaju naviku koju je prilično teško napustiti. Djeca, naime, sisaju palac kako bi se osjećala sigurno, smireno, opušteno i da bi mogla zaspati.
Prednosti sisanja palca
Kako bismo govorili o prednostima ove akcije, možemo navesti sljedeće činjenice:
- Djeca koja sišu palac imaju manje problema sa spavanjem
- Ovi mališani ne podliježu lakom stresu. Postalo je očito da ih u situacijama u kojima osjećaju strah ili su, na primjer, tužni zbog odsutnosti roditelja sisanje palca brzo utješi
- Kad djeca sišu palac, tako mogu signalizirati roditeljima da su gladni ili pospani, što pomaže odraslima da prepoznaju koje su potrebe njihove bebe u tom trenutku.
Na što pripaziti ako beba siše palac
Iako sisanje palca ima nekoliko prednosti za malu djecu, važno je imati na umu određene aspekte vezane za higijenu kako bismo osigurali da ova radnja nema negativne učinke. Prva stvar je da, ako je dijete već u dobi puzanja, roditelji trebaju paziti da im redovito peru ruke, kako ne bi bili izloženi crvima, parazitima i bakterijama pri stavljanju prstiju u usta.
Druga stvar je da, ako dijete to radi prečesto, može na neki način promijeniti oblik nokta i kutikule. Ako se to dogodi, trebali biste biti na oprezu i otići dermatologu.
Treće razmatranje je da je sisanje palca prilično teško prekinuti. Stoga morate biti strpljivi kada želite naučiti svog mališana da prestane s tom navikom.
Na kraju, treba znati da ortodonti preporučuju roditeljima da pokušaju djecu odviknuti od sisanja palca najkasnije do pete godine. U suprotnom, oblik usana, desni, čeljusti i zuba može biti na neki način narušen.