Znanstvenici su već ranije otkrili hormon u mozgu, nazvan GDF15, za koji su pretpostavili da izaziva jutarnje mučnine, ali su proveli gotovo cijelo desetljeće pokušavajući shvatiti kako on djeluje.
Sada su ustanovili da je kod žena koje pate od jutarnjih mučnina ovaj hormon za vrijeme trudnoće na jako visokoj razini, dok im je prije trudnoće bio na niskoj razini. Ono što, čini se, uzrokuje mučnine i povraćanja u trudnoći, iznenadni je porast tog hormona u tijelu.
Kraj jutarnjim mučninama?
Ovo otkriće utire put stvaranju lijeka koji bi žene mogle uzimati prije nego što uopće zatrudne kako bi nadopunile nisku razinu hormona GDF15. Samim time, smanjile bi se šanse da tijekom trudnoće razviju jutarnje mučnine.
Takav lijek također bi mogao pružiti prijeko potrebnu nadu ženama koje pate od trudničke hiperemeze, iscrpljujućeg stanja koje pogađa oko tri posto trudnica. To može biti i po život opasno budući da se mučnine mogu javiti i desetak puta dnevno, pa neke žene moraju biti hospitalizirane zbog teške dehidracije.
Profesor Sir Stephen O'Rahilly sa Sveučilišta u Cambridgeu, voditelj studije koji je predstavio nova otkrića za Daily Mail, kaže: "Jaka mučnina i povraćanje tijekom trudnoće su uobičajeni i vrlo onesposobljavaju žene. Naša otkrića uvjerljivo pokazuju ulogu hormona GDF15 i trebala bi promijeniti način na koji liječimo jutarnje mučnine ili trudničku hiperemezu kako bismo smanjili patnju žena."