AZRA KURIĆ je mama četverogodišnje Eme, po kojoj je i njezin Instagram profil dobio ime - ema.njamnjam. Po struci je ekonomistica i magistrica turističkog menadžmenta, a u slobodno vrijeme kuha i dijeli recepte s pratiteljima na društvenim mrežama. Ljubav prema kuhanju otkrila je rođenjem svoje kćeri Eme, a nedavno je o svemu tome razgovarala s našim kolegama s Index Fooda (cijeli intervju je na linku ispod).
>> Na Instagramu smo našli hit profil s obrocima za djecu, saznali smo tko je iza svega
No, nama je za oko zapeo dio u kojem Azra objašnjava kako je u prehranu svog djeteta uvela BLW metodu.
"BLW metoda se pokazala kao idealan način, pogotovo jer je beba prvih 15 dana pružala ogroman otpor za kašice. Nije htjela biti hranjena i nije joj se sviđala kašasta tekstura. Plan je bio tek kasnije krenuti s BLW metodom, no osluškivala sam njene potrebe i već sa 6.5 mjeseci smo krenuli u BLW avanturu", rekla je Azra.
"Najbolje je krenuti sa sezonskim namirnicama koje su svježe, a i lako dostupne. Osim batata, super su i brokula kuhana na pari, tikvica, mrkva, cvjetača, krumpir, avokado, kuhana jabuka, banana...", rekla je Azra u intervjuu za Index Food. Krenula je s tim namirnicama, a zatim su uslijedila jela od palente, muffini bez jaja, palačinke, mesne i povrtne polpete, razna variva i juhe.
U nastavku možete pronaći tri njezina odlična recepta koja je podijelila s Index Receptima, ali i par riječi o BLW prehrani za sve one koji nisu upoznati s tim pojmom.
Palačinke od blitve
Ječmena kaša s puretinom i porilukom
Muffini s bananom i jabukom
Što je to BLW?
BLW prehrana, što je skraćenica od "Baby-Led Weaning", jest pristup uvođenju čvrste hrane bebi koja se temelji na tome da dijete samo kontrolira proces prehrane, umjesto da mu se hrana daje u obliku kašica ili pirea.
Ovaj pristup podrazumijeva da se bebi daju komadići hrane koji su prikladni za njezinu dob i sposobnosti, a ona sama istražuje hranu, uzima je rukama i stavlja je u usta. BLW prehrana promovira samostalnost djeteta u procesu hranjenja i razvijanje motoričkih vještina.
Kada dijete počne pokazivati znakove zrelosti za čvrstu hranu, obično oko 6 mjeseci starosti, roditelji mu mogu ponuditi komadiće mekane hrane kao što su kuhano povrće, voće, tjestenina ili kruh. Važno je osigurati da su komadići hrane dovoljno mekani i prikladni za gutanje kako bi se spriječilo gušenje.
Tijekom BLW prehrane beba uči kontrolirati gutanje hrane, razvija osjećaj za različite teksture i okuse te razvija motoričke vještine. Važno je biti oprezan i pažljiv kako bi se izbjegla bilo kakva mogućnost zapinjanja hrane u grlu i gušenja. Prije početka BLW prehrane preporučljivo je konzultirati se s pedijatrom kako biste dobili savjete i smjernice specifične za vaše dijete.