BUDUĆE majke nisu u mogućnosti same odlučiti hoće li roditi carskim rezom ili prirodnim putem, a carski rez provodi se isključivo u slučajevima kada je ugroženo zdravlje mame ili bebe. Prema najnovijim podacima, čak jedna od tri žene u Hrvatskoj rađa carskim rezom jer se utvrdi da će to biti najsigurnije rješenje za nju i njezino dijete.
Bez obzira na to o kojem se točno razlogu za izvođenje carskog reza radilo, neke su stvari zajedničke svim mamama koje rađaju na ovaj način. Isto tako, mnoge stvari o carskom rezu kao postupku nikad vam nitko neće reći, a mi smo izdvojili neke od njih.
Postoji velika mogućnost da ćete tijekom operacije čuti kako vaš kirurški tim izgovara brojeve dok broji instrumente koje koristi. Možda ćete čuti koju emisiju su večer prije pogledali ili što su imali za ručak. Sve to o čemu medicinsko osoblje može govoriti djelovat će vam zbunjujuće, ali vodite računa o tome da je to njima dan na poslu kao svaki drugi pa postoji šansa da ćete čuti neke nasumične stvari koje bi vas mogle iznenaditi.
Danas se vrlo rijetko koristi opća anestezija kada je riječ o carskom rezu pa ćete najvjerojatnije biti pod lokalnom. Donji dio vašeg tijela tijekom zahvata bit će umrtvljen, što je posljedica lokalne ili spinalne anestezije, a isti će osjećaj potrajati još neko vrijeme nakon poroda.
Ako ste ikada imali neku ozbiljniju operaciju ili šavove na rani, sigurno ste upoznati s ovim osjećajem. Tijekom izvlačenja bebe, mogli biste osjetiti neobične senzacije koje većina rodilja opisuje kao neugodne, ali nimalo bolne.
Carski rez često može biti uzrok za usporeni probavni sustav i samim time bit će vam teže isprazniti crijeva. Kada se, najčešće već drugog dana nakon carskog reza, vaša probava ponovo pokrene, to zna biti bolno i neugodno.
Iako vam možda na prvu ne zvuči logično, vaginalno krvarenje doživjet ćete bez obzira na to jeste li rodili prirodno ili na carski. Ipak, ono neće biti u potpunosti jednako kao kod vaginalnog porođaja.
"Obično će žene koje su rodile carskim rezom imati manje lohija jer maternicu ručno čistimo kako bismo provjerili da smo uklonili cijelu posteljicu i membrane. To ne prakticiramo kod vaginalnog porođaja pa tada žene ipak krvare nešto duže i obilnije", objašnjava ginekologinja Amy Magneson.
Često možemo čuti da majke koje su rodile carskim rezom imaju više problema s dojenjem, a mnogima od njih dojenje uopće ne uspije jer unaprijed stvore pogrešno uvjerenje kako žene koje rode carskim rezom ne mogu uspješno dojiti.
To nije nimalo točno, ističu liječnici. Razlika je jedino u tome što kod carskog reza mlijeko može malo više kasniti u nadolaženju nego što je to slučaj kod prirodnog poroda, a razlog je kasnije stavljanje djeteta na dojku.