Foto: Shutterstock
PREDNOSTI dojenja poznate su svim majkama. Zdravstvene dobrobiti i povezanost između majke i djeteta ne mogu se poreći. No, mnogo je majki koje zagovaraju dugotrajno dojenje, a to može imati i negativnih posljedica za dijete.
Dugotrajno dojenje može biti uzrok propadanja djetetovih mliječnih zubića i pojave karijesa, osobito u kombinaciji sa neredovitom ili nepravilnom higijenom. Barem nakon navršene 1. godine trebalo bi postepeno ukinuti noćne podoje ako planirate nastaviti dojiti danju jer upravo noćni podoji najviše štete zubima jer nije slučaj kao preko dana da djeca dodatno piju vodu, pa ona postepeno ispire ostatke mlijeka na novim zubićima.
Problem nije u samom majčinom mlijeku jer do propadanja zubića dolazi jednako često i kod djece koje su hranjene na bočicu adaptiranim mlijekom. Kada djeca doje ili jedu na bočicu njihovi zubi su stisnuti, a slini je spriječen ulazak u cijelu usnu šupljinu. Slina pomaže razbiti bakterije, što je u ovom slučaju onemogućeno.
Osim redovito pranja zubi već od nicanja prvih zubića, savjetuje se izbjegavanje dojenja i davanje napitaka na bočicu tijekom noći nakon večernjeg pranja zubi. U suprotnom može doći čak i do potpunog propadanja zubi, osobito jedinica i dvojki koji i prvi niču, pa su najduže izloženi dojenju i hranjenju na bočicu.
Zasigurno određeni utjecaj ima i genetika, no na nju možete prebaciti krivicu tek kada se pravilno brinete o zubima, a oni se svejedno počinju kvariti.
Kako bi izbjegli veliku štetu, važno je dijete redovito voditi stomatologu. Ovo se prvenstveno savjetuje kako dijete ne bi posjet zubaru percipiralo kao nešto bolno i loše, već mjesto gdje će doći provjeriti je li sve u redu. U isto vrijeme, stomatolog će moći odmah reagirati ako primijeti kvarenje kojeg zubića i tako spriječiti njegovo daljnje propadanje.