KADA djeca nauče hodati i počnu trčati uokolo, padovi mogu biti česti. Bilo da je riječ o nogometnom igralištu ili parku, dijete je nemoguće uvijek zaštititi od ozljeda.
Udarci u glavu su osobito česti kod djece, a stručnjaci za pružanje prve pomoći dr. Kavya Kudithipudi i dr. Raja Chaganti, koji vode tvrtku Two Aussie Doctors, dobro znaju da je roditeljima ponekad teško ocijeniti kada je odlazak u bolnicu opravdan.
Dok većinu vremena kvrga na glavi nije razlog za brigu, postoje neki simptomi na koje treba obratiti pozornost i ako se pojave, potražiti hitnu medicinsku pomoć. To su:
- glavobolja, napadaj, nesvjestica
- problemi s vidom poput zamagljenog ili dvostrukog vida
- abnormalne promjene ponašanja
- vrtoglavica, povraćanje
- disfunkcija ravnoteže uz slabost ili utrnulost u nogama i rukama
- nejasan govor
- problemi s pamćenjem, zbunjenost i dezorijentacija
- slaba koncentracija.
"Ako je vaše dijete nakon ozljede budno, ali vam se čini da nije dobro ili ne reagira na odgovarajući način, nije na odmet javiti se liječniku", dodaju te pojašnjavaju da se to može odnositi na, primjerice, zbunjenost ili ako dijete nije svjesno gdje je ili što mu se dogodilo.
Još jedan znak za zabrinutost je spužvasta oteklina koja je mekana na dodir.
"To može ukazivati na unutarnje krvarenje i potrebno je potražiti liječničku pomoć", upozoravaju liječnici.
Kako liječiti ozljedu glave?
Ako je ozljeda blaga, umirite dijete. Ako se dijete žali na bol, možete mu dati sredstvo za ublažavanje boli i staviti hladni oblog na mjesto gdje se udarilo. I upamtite, ako ste u nedoumici, uvijek je bolje potražiti stručan savjet.
> Trik "kuhano jaje": Svaki roditelj trebao bi ga znati ako mu se dijete udari u glavu