KONZUMIRANJE zdrave i raznolike prehrane posebno je važno tijekom trudnoće jer odgovarajući nutrijenti pomažu pravilnom razvoju i rastu fetusa. Osim što podržava razvoj djeteta, povećan unos vitamina i minerala može pomoći trudnici da održi vlastito tijelo u što boljem stanju.
Kako prenosi MedicalNewsToday, konzumacija puno svježeg voća tijekom trudnoće može osigurati da majka i beba ostanu zdravi. Voće je prepuno esencijalnih nutrijenata, poput vlakana, vitamina i minerala, koji mogu ojačati imunitet, poboljšati probavu i donijeti brojne druge koristi.
Preporuka za trudnice je da jedu barem pet porcija svježeg voća i povrća dnevno te da što više raznolikosti unesu u prehranu. Voće može biti svježe, konzervirano, smrznuto ili sušeno. Općenito, jedna porcija voća može biti jedan cijeli plod, ako je veći od teniske loptice, ili jedna šalica nasjeckanog voća.
Konzumacija dovoljne količine voća i povrća tijekom trudnoće osigurava trudnicama adekvatne nutrijente za zdrav razvoj bebe, također smanjuje rizik od određenih bolesti i defekata te pomaže u očuvanju zdravlja majčinog organizma.
Banane su ukusno voće bogate kalijem, vitaminima C i B6 te vlaknima. Kalij je mineral koji pomaže u sprječavanju grčeva i održavanju stabilnog krvnog tlaka, tvrde stručnjaci za HealthShots. Ovo popularno voće sadrži puno vlakana, što može poboljšati probavu i spriječiti zatvor, dva česta problema tijekom trudnoće.
Visok sadržaj vlakana može pomoći kod zatvora povezanog s trudnoćom, a postoje dokazi da vitamin B6 može ublažiti mučninu i povraćanje u ranoj trudnoći.
Jabuke su bogate vitaminima i vlaknima, koji jačaju imunitet trudnica. Također pomažu u regulaciji razine šećera u krvi i podržavaju probavu, čime vas dulje drže sitima. Kako pišu iz MedicalNewsToday, jedno istraživanje sugerira da konzumacija jabuka tijekom trudnoće može smanjiti vjerojatnost da dijete kasnije razvije astmu i alergije.
Konkretno, trudnice koje često počnu jesti jabuke u organizam će unijeti i hranjive tvari za rast fetusa, uključujući vitamine A i C, vlakna i kalij.
Kao još jednu od dobrih opcija za jesti u trudnoći, dijetetičari izdvajaju kivi. Ovo zdravo voće je bogato vitaminom C, koji podržava imunološki sustav i pomaže tijelu da apsorbira željezo. Također sadrži vlakna, koja pomažu u održavanju zdrave probave i smanjuju rizik od zatvora.
Naranče su izvrstan izvor vitamina C, koji jača imunološki sustav i potiče zdravlje kože. Budući da je vitamin C antioksidans, može vas zaštititi od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Odličan su izvor folata, vitamina C i vode.
Pomažu u održavanju hidracije i općeg zdravlja. Vitamin C može spriječiti oštećenje stanica i poboljšati apsorpciju željeza.
Folat može pomoći u sprječavanju defekata neuralne cijevi, koji mogu uzrokovati abnormalnosti mozga i leđne moždine kod djeteta. Ti defekti uključuju spina bifidu, pri kojoj se leđna moždina ne razvija ispravno, i anencefaliju, pri kojoj nedostaje veliki dio mozga i lubanje.
Marelice su bogate vitaminom A, koji je važan za vid i zdravlje kože. Ovo ukusno i slatko voće sadrži željezo, koje pomaže u prevenciji anemije i podržava zdravu proizvodnju crvenih krvnih stanica.
Sadrže vitamine A, C i E, kalcij, željezo, kalij, beta-karoten, fosfor i silicij. Marelice se smatraju jednom od najboljih vrsta voća koje trudnice trebaju jesti, pišu iz MedicalNewsToday. Sve navedene hranjive tvari pomažu u razvoju i rastu bebe. Željezo sprječava anemiju, dok kalcij jača kosti i zube.
Kruške su voće bogato vlaknima, kalijem i folatom, a dobro ih je jesti u trudnoći. Visok unos vlakana u prehrani tijekom trudnoće može olakšati zatvor, koji je čest simptom trudnoće. Kalij podržava zdravlje srca i kod majke i kod djeteta te potiče regeneraciju stanica.
Bobičasto voće dobro je i poželjno svakodnevno jesti, pa ne iznenađuje i da je vrlo zdravo za trudnice. Ovo voće, koje uključuje borovnice, kupine, maline, jagode i slično, dobar je izvor zdravih ugljikohidrata, antioksidansa i vlakana. Također, sadrži puno vode, što ga čini odličnim za hidrataciju. Vitamin C pomaže u apsorpciji željeza i jača imunološki sustav.