Foto: 123rf
POSLJEDNJIH se godina znanost jako okrenula istraživanju prednosti i mana kasnijih trudnoća, a brojne smo zaključke i sami redovito prenosili s obzirom da je i u Hrvatskoj već godinama uočavan trend kasnijih trudnoća i poroda iznad 35. godine života. I dok i dalje ostaje činjenica da trudnoća u tim godinama može imati neke negativne posljedice za majku i bebu (gestacijski dijabetes, povišen krvni tlak, rizične trudnoće pa čak i veća vjerojatnost rađanja djeteta s poremećajima u razvoju) u posljednje vrijeme na vidjelo izlaze i neke očite prednosti.
Nedavno smo pisali o još jednoj studiji koja je pokazala da starije mame imaju puno manje šanse da će u životu doživjeti moždani udar, u odnosu na mlađe mame, a sada je iznjedrilo još nešto - starije trudnice, one koje rađaju nakon 35-e imat će puno bolju moć pamćenja u poznijim godinama. Otkrila je to studija objavljena u Journal of the America Geriatrics Society , a koja kaže da kasnije rađanja utječe na bolji rad mozga žene i samim time sprječava odumiranje stanica zbog čega će starije mame imati puno bolje pamćenje u godinama u kojima ono obično rapidno opada.
Za studiju je ispitano 830 žena koje su već prošle menopauzu i kojima je testirano moć njihovog pamćenja, njihove funkcionalne i kognitivne vještine, a prikupljali su i podatke o godinama u kojima su dobile prvu menstruaciju, koliko su trudnoća imale te još niz drugih faktora kojima su željeli povezati učinke trudnoća, odnosni dobi u kojoj su rađale s njihovim općenitim mentalnim zdravljem.
Rezultati su tako pokazali da su žene koje su svoje posljednje dijete rodile nakon 35-e (dakle, nije riječ isključivo o prvorotkinjama u toj dobi) zaista imaju puno bolju memoriju i puno se lakše izražavaju bogatim vokabularom, ali pokazali su i još nešto - a to je da su žene koje su menstruaciju dobile prije dobi od 13 godina danas imaju znatno snažniju globalnu svjesnost (bolje povezivanje, zaključivanje).
To ujedno znači da je za ženu, a to je već relativno poznat podatak, puno bolje ukoliko je njen zdravi reproduktivni period što duži.
No studija je pokazala još nešto što definitivno ne ide u korist mladih mama, a to je da one koje su svoje prvo dijete rodile u dobi između 15 i 24 godine, a koje su zapravo pokazale najlošiju memoriju, najlošiju kognitivne funkcije i najlošije zdravlje i to već u dobi od 40 godina.
>>>Trudnoća nakon 35-e: rizici i predrasude<<<
A sve je to navodno povezano s razinom hormona u trudnoći koji izuzetno dobro utječu na funkcioniranje mozga te je zaključak da kada žena u svojim kasnijim godinama prođe trudnoću te će promjene na "snazi" mozga važiti puno duže.
>>>Znate li koje su prednosti rađanja nakon 35<<<
I dok su ovo zaista divne vijesti s obzirom na trendove kasnijeg rađanja, nitko time zapravo ne želi doslovno poručiti ženama da čekaju, ali postoji nešto što bi se moglo još bolje "iskombinirati". Naime, ako je dokazano, a to sada stvarno već zvuči tako, da je trudnoća u starijim godinama dobra za zdravlje žene, a vi ste već možda odavno "mlada" majka, možda je ovo jedan sasvim dobar znak da si, iako su vam djeca već možda veća, u dobi nakon 35-e omogućite još jednu bebu čiji će vam trudnički hormoni pomoći da osnažite svoju memoriju i mozag pripremite za zdraviju i svjesniju starost.
>>>10 prednosti rađanja nakon 35<<<