Znanstvenici su istaknuli pet čimbenika koji su ključni za razvoj mozga dojenčeta tijekom prve godine života. To su dobra prehrana, stimulativno okruženje, sigurno susjedstvo, kvalitetna skrb te redoviti cirkadijalni ritam i san, prema studiji Sveučilišta Washington u St. Louisu.
Dok su prethodne studije pružile dokaze o dobrobiti ovih pojedinačnih čimbenika napredovanja, novo istraživanje usredotočilo se na njihovu zajedničku važnost te na to kako utječu na razvoj mozga u maternici i u ranom djetinjstvu.
"Kada dojenčad ima ovih pet stvari, poboljšava se razvoj njihova mozga, kognicija i socijalno-emocionalni razvoj", rekla je profesorica dječje psihijatrije Joan Luby.
U svojoj studiji Luby i kolege ispitali su 232 dojenčadi i njihove majke, fokusirajući se na pozitivne čimbenike u njihovoj okolini tijekom trudnoće i u prvoj godini života beba. Tim je otkrio da su se djeca koja su imala svih pet čimbenika napredovanja, također nazvanih T-faktori, zdravo razvijala.
Ključno je da je studija također otkrila da čak i djeca koja odrastaju u nepovoljnim uvjetima mogu se zdravo razvijati ako su uključena navedeni čimbenici.
Iako genetika igra ulogu u kognitivnom razvoju dojenčeta, istraživanja pokazuju da naše zdravlje uvelike utječe naše psihosocijalno okruženje. Drugim riječima, okolišni čimbenici - poput osjećaja sigurnosti i dobrog uhranjenosti - također oblikuju naš razvoj, možda čak i više nego naš biološki sastav. Studija je objavljena u časopisu JAMA Pediatrics.