Foto: Josip Bistrović (Cropix)
GRAD Zagreb je, kako doznaje Index, prije godinu dana zatražio povrat vojarne u Rakitju, ali prilično zbunjeni čelnici Hrvatske vojske odgovorili su im da ne mogu vratiti nešto što je zapravo oduvijek njihovo. No, ni Gradu Zagrebu, a čini se ni MORH-u, nije sasvim jasno kako su zapravo izgubili odnosno dobili vojarnu u Rakitju.
Ugovor potpisali Buzančić i Špegelj
Redakcija Indexa u posjedu je "Ugovora o Zakupu zemljišta i zgrada" u Rakitju kojeg su u ožujku 1991. godine potpisali u ime Vlade ministar obrane Martin Špegelj te u ime Grada Zagreba tadašnji predsjednik Skupštine grada Zagreba Boris Buzančić. Prema tom ugovoru zakup je trajao do 1. ožujka 2006. godine kada je "nekretnine, zgrade, uređaje i inventar" trebalo vratiti Gradu Zagrebu i to u istom stanju u kakvom ih je MORH i preuzeo. Kao naknadu Zakupac, odnosno Vlada RH, bila je obvezna jednom godišnje Gradu Zagrebu uplaćivati simboličan jedan dolar. No, kako doznajemo, nitko nikada nije uplatio ni jedan dolar u gradsku blagajnu.
MORH: Ne znamo za ugovor
"Ministarstvo obrane RH nema podatke o postojanju bilo kakvog ugovora kao niti bilo kakve obveze MORH-a za plaćanje korištenja prostora. Grad Zagreb nije se nikada obratio MORH-u sa bilo kakvim potraživanjima po toj osnovi. Predmetna vojarna je u zemljišnoj knjizi upisana u vlasništvo Republike Hrvatske, a Ministarstvo obrane RH u Katastru kao posjednik iste", odgovoreno nam je na pismeni upit iz MORH-a.
Naime, Ministarstvo obrane tvrdi da je vojarna zapravo bivši Centar teritorijalne obrane i civilne zaštite. Početkom agresije na RH Ministarstvo unutarnjih poslova vojarnu je koristilo za smještaj i obuku Jedinica posebne namjene koje kasnije postaju Zbor narodne garde. Vojarnu zatim koristi postrojba "Tigrovi", a kasnije 1. hrvatski gardijski zbor.
Grad Zagreb zatražio očitovanje suda u Samoboru