Foto: Hina
IRAČKE snage u srijedu su ušle u Tikrit, prvi put otkako je u lipnju prošle godine taj grad zauzela skupina Islamska država (IS) koja u susjednoj Siriji pokušava zauzeti cestu što povezuje te dvije zemlje.
Bez izravne potpore koalicijskih snaga
"Ne borimo se s kopnenim snagama, nego imamo teren na kojemu su postavljene mine i snajperisti", dodao je, govoreći o običaju džihadista da na terenu koji napuštaju 'posiju' bombe i eksplozivne naprave.
U ovoj bitki iračkim vojnicima nije izravno pomagala protudžihadistička koalicija koju su ustanovile Sjedinjene Države i koja od kolovoza izvodi zračne napade u Iraku a od rujna u Siriji.
No iračkim vojnicima u pomoć je pritekao Iran koji podupire iračke šijitske milicije i kojima je dopremio topništvo, uvježbao ih i pružio im "određene informacije", rekao je najviši američki vojni dužnosnik, general Martin Dempsey.
Granica sa Sirijom
Pokrajina Al Anbar je strateški važna za IS jer graniči sa Sirijom. U njoj uglavnom žive suniti koje iračka vlast, u kojoj prevladavaju šijiti, marginalizira nakon pada Sadama Huseina 2003.
IS je preko granice, u Siriji, u srijedu počeo veliku ofenzivu ne bi li zauzeo kurdski grad Ras al Ain, na sjeveru zemlje, uz granicu s Turskom, izvijestio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR).
Taj grad, u rukama glavne kurdske milicije u Siriji, YPG-a, tridesetak je kilometara udaljen od Tal Tamera koji džihadisti žele zauzeti kako bi uspostavili koridor koji bi pokrajinu Alep povezivao s iračkom granicom i s Mosulom.
Sjeveroistok Sirije je strateški važan za džihadiste jer im osigurava prolaz u Tursku, a ponajprije u Irak. IS je u lipnju proglasio "kalifat" koji obuhvaća dio Sirije i Iraka.