Foto: Hina
OPĆINSKO državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv 30-godišnje Željke Kerum Topalušić, nećakinje saborskih zastupnika HGS-a Željka Keruma i Nevenke Bečić. Terete je da je unatoč blokadi računa tvrtke Kerum i ne poštujući isplatne prioritete naložila plaćanja vjerovnicima i tako, pogodujući drugima, oštetila državni proračun za više od 17 milijuna kuna!
Kerumova nećakinja isplatila dio vjerovnika, zaboravila državu?
Optužnicom se Željki Kerum stavlja na teret da je od 30. studenog 2012. do 25. travnja 2013. godine, iako je bila svjesna neprekidne blokade žiro-računa trgovačkog društva i znajući da prioritet naplate imaju vjerovnici prema Očevidniku o redoslijedu plaćanja FINE, među kojima je Republika Hrvatska na drugom mjestu, naložila plaćanja cesijama i kompenzacijama određenom broju vjerovnika.
Državno odvjetništvo navodi kako je plaćanje cesijama naložila za 25 vjerovnika u ukupnom iznosu od 20.855.981,91 kunu, a za dva kompenzacijama u ukupnom iznosu od 21.803.546,70 kuna.
Terete je da je to učinila u vrijeme kada je trgovačko društvo Kerum imalo nepodmirenih dospjelih dugovanja od 17,364.551,60 kuna prema Republici Hrvatskoj, koja je imala prioritet naplate u odnosu na isplaćene vjerovnike. Za taj je iznos oštetila proračun Republike Hrvatske, navodi se u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici DORH-a.
Nevenku pogodilo pitanje o propasti Keruma: Vi ste propali, a ne ja!
Kao što je Index već pisao, Željka Kerum našla se na udaru zakona jer su joj barba i teta uvalili propalu firmu u ljeto 2012. godine, kada su razmjeri katastrofe trgovačkog imperija Kerum postali svima jasni. Nevenka Bečić bila je sve do tada dugi niz godina predsjednica Uprave prezaduženog Keruma.
Kada su je novinari netom nakon abdikacije pitali je li joj firma propala, Nevenka se ozbiljno naljutila i počela vrijeđati "sedmu silu". "Vi ste propali, a ne ja", govorila je Nevenka. O propasti tvrtke te o poslovnim potezima koji su se događali nakon njezinog odlaska, ništa nije znala.
Je li moguće: Željka Kerum donosila odluke, a Željko Kerum ništa nije znao?!
Poznavajući Keruma, teško da je nećakinja Željka odlučila o plaćanjima vjerovnika na svoju ruku. Index je već pisao kako je u travnju, mjesec dana prije lokalnih izbora, Kerum svratio do Državnog odvjetništva dati iskaz.
Kao ni sestri Nevenki, ni njemu ništa nije bilo poznato o poslovnim aktivnostima upropaštene firme koja je na koncu zajedno s Adriaticom i Nevom Kerum završila u predstečajnoj nagodbi s ukupnim dugom većim od milijarde kuna. Poslovna katastrofa te istraga protiv nećakinje, Keruma nisu niti malo poljuljale. Tada je bio siguran da će dobiti izbore i odraditi još jedan mandat u Banovini.
Propala šansa: Nevenka je kao županica HGS-a trebala pokazati svima kako se radi
Sestra Nevenka u to je vrijeme bila kandidatkinja HGS-a za županicu Splitsko-dalmatinsku. Govorila je u kampanji kako će svima pokazati kako se radi. Za to vrijeme, prikupljali su se dokazi protiv nećakinje Željke, kojoj je u ruke uvaljen krumpir prevruć za saborsku zastupnicu Bečić.
Nevenka se tako spasila, ali je nastradala Željka, koju pored ove optužnice za pogodovanje vjerovnika i štetu u državnoj blagajni terete i za nepokretanje stečaja u Kerumu.
Kerum i dalje dobre volje: Drži ključ opstanka Slobodne Dalmacije
Unatoč svemu, Željko Kerum se ovih dana može vidjeti u dobrom raspoloženju. Ne iznenađuje to, jer u rukama drži sudbinu Slobodne Dalmacije. Kao vlasnik Koteksa ima čak 70 potraživanja u stečajnoj masi Jadrantekstila koji je nakon desetljeća sudovanja i osam godina čekanja na odluku Visokog Trgovačkog suda pravomoćno dobio spor protiv splitskog dnevnika s kamatama težak čak 27 milijuna kuna.
U tijeku su pregovori Uprave Slobodne Dalmacije i stečajnog upravitelja Ante Vukovića, no zna se tko ima glavnu riječ. Onaj koji drži najviše potraživanja prema Jadrantekstilu, a to je upravo Kerum.