Foto: Damjan Tadić/Cropix
SABORSKI zastupnici raspravljali su o Zakonu o javnoj nabavi kojim se nastoje smanjiti troškovi provedbe postupka, a naručitelji će moći doći do podataka o ponuditelju iz kaznene evidencije, ukoliko se u njoj nalazi. Je li odzvonilo kriminalcima u javnoj nabavi u kojoj se okreće oko 25 milijardi kuna?
"Time će se naručitelju omogućiti da prilikom pregleda i ocjene ponude traži od ponuditelja da pojasni ili upotpuni dokument kojeg je zbog formalne pogreške izostavio u svojoj ponudi ili ga je dostavio u pogrešnoj formi", rekao je zamjenik ministra gospodarstva Alen Leverić.
"To u konačnici postaje pogodovanje svakako onim ponuditeljima koji nisu, iz nekog razloga, bili u mogućnosti ispuniti niti formalne kriterije koji su, prema uvriježenoj praksi, na neki način već prvi kriterij za selekciju u postupku odabira. Naravno, to može biti i dobro ukoliko je dobra namjera, ali s obzirom na moguću kreativnost i naručitelja i ponuditelja opet u svakom slučaju treba voditi računa za eventualnu mogućnost zlouporabe", upozorio je HDZ-ov Đuro Popijač.
"Onaj tko se natječe, trebao bi donijeti potvrdu da plaća poreze i doprinose"
Prisjetili su se sabornici i afera koje su nas donedavno tresle, a institucije često zakazivale. Onaj tko se natječe, trebao bi donijeti potvrdu da plaća poreze i doprinose, sugerirao je unošenje takve odredbe u zakon laburist Branko Vukšić, koji je u raspravi kritizirao HNB i politiku koja pogoduje uvozu.
"Pokušavamo se kleti kako smo veliki domoljubi, a to ne dokazujemo na djelu. Domoljublje je podržavati domaću proizvodnju, a ne uvoziti robu", kaže Vukšić.
Da cijena ne bi trebala biti najvažniji kriterij u javnoj nabavi, kazao je pak HDZ-ov Domagoj Ivan Milošević. "Mislite li da bi u Njemačkoj javna administracija vozila njemačke automobile da je kriterij cijena? Pa ne. Mislim da je u 2013. za ovu zemlju ključni parametar ekonomski najpovoljnije ponude to što će donijeti hrvatskom radniku i hrvatskom poduzetniku", rekao je HDZ-ovac.
Vlada će biti dužna obavijestiti Sabor o dnevnom redu i temama sastanaka Europskog vijeća
Iz Sabora i vijest da će Odbor za Ustav i poslovnik u prijedlog zakona o suradnji Sabora i Vlade o europskim poslovima unijeti obvezu izvješćivanja nakon i uoči sastanaka Europskog vijeća, dok je raniji prijedlog predviđao da premijer samo dva puta godišnje izvješćuje parlament o ovim temama.
Osim predsjednika Sabora, ovlast za pozivanje premijera u Sabor imat će i Odbor za europske poslove, pojasnio je predsjednik Odbora, SDP-ov Peđa Grbin. "O sastancima Europskog vijeća Vlada će biti dužna obavijestiti Sabor o dnevnom redu i temama za svaku sjednicu prije održavanja, a nakon održavanja Vlada će Sabor biti dužna obavijestiti u pisanom obliku o tome što se dogodilo na sjednici te, u slučaju da postoji potreba, se i prije i nakon sjednica Europskog vijeća može, uz prisustvo predsjednika Vlade, može provesti rasprava na Odboru ili na plenarnoj sjednici", istaknuo je Grbin.