Foto: CIP
U ZADNJIH pet godina u BiH je samo jedan doktor osuđen za korupciju, dok su dvojica oslobođeni optužbe. Iako svaki deseti građanih daje novac ili poklon zdravstvenim radnicima, takva praksa ostaje nekažnjena, jer pacijenti na ovaj način pokušavaju doći do boljeg tretmana ili usluge, javlja Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).
Petrović je tako postao jedini doktor koji je u razdoblju od 2009. do 2013. godine osuđen za primanje dara i drugih oblika koristi, pokazuju podaci sa svih 66 kantonalnih, okružnih i općinskih sudova u Bosni i Hercegovini.
Prema podacima koje je prikupio CIN, još su dva sudska postupka vođena za isto djelo, ali su dvojica doktora oslobođeni krivnje, a Petrović je prošao s blažom kaznom.
Izostanak kazne demotivira na prijavu korupcije
Udruženja koja se bore protiv korupcije kažu da je izostanak kazne jedan od razloga zbog kojih se građani teško odlučuju prijaviti korupciju. To je naročito izraženo u manjim mjestima gdje se ponovo moraju vratiti kod istog doktora.
„Najranjiviji su kada su bolesni i tada i sami ulaze u vrtlog korupcije, jer je najvažnija glava na ramenu“, kaže Anica Ramić, predsjednica Udruženja građana „Stop Mobbing“ iz Trebinja, koja je i sama zdravstveni radnik.
Istraživanje Agencije za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS pokazuje da uzroci neprijavljivanja možda leže i u činjenici da svaki deseti ispitanik daje novac ili poklon zdravstvenom radniku samoinicijativno - zbog običaja ili bolje usluge.
I bračni par Čolaković bi dao novac doktoru samoinicijativno , da ga „počasti“ za rođenje sina, samo da je doktor imao suptilnije metode.
„Ja njemu kažem: 'Ne može tako!', kaže on meni: 'Samo ti pričaj svoje, kod mene je recept. Ako ti ne daš meni pare, ona neće primiti injekciju'“.
Policija pripremila zamku za korumpiranog doktora
U policiji su mu dali označene novčanice i dogovorili da će snimati njegove razgovore sa doktorom te ga pratiti prilikom predaje novčanica, kako bi Petrovića mogli uhvatiti na djelu. Nekoliko dana kasnije Čolaković se našao sa doktorom i predao mu označene novčanice, nakon čega je policija uhitila Petrovića.
Prema podacima do kojih je došao CIN, tužiteljstvo je dva mjeseca kasnije podiglo optužnicu protiv Petrovića i doktor je suspendiran. U vrijeme istrage primao je 80 posto plaće. Doktor je priznao krivnju pa je pravomoćno osuđen na tri mjeseca zatvora.
Prema Kaznenom zakonu, za ovo djelo je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina. Sud je smatrao da je kazna od tri mjeseca adekvatna težini počinjenog djela te da će se njom postići svrha kažnjavanja.
Nakon osamostaljenja bolnica zaposlila sve "stare" liječnike, pa i Petrovića
Danas je Bolnica u Brčkom pod ingerencijom Javne ustanove Zdravstvenog centra Brčkog, jer se 2013. godine ustanova odvojila od Vlade Brčko distrikta i postala samostalna jedinica. U Zdravstvenom centru su rekli novinarima da su naslijedili sve zaposlenike iz tadašnjih zdravstvenih institucija i da nema pritužbi na Petrovićev rad.
„Sudski postupak je bio, on je presuđen i osuđen, ali vraćen je na posao. Prema tome, nije to neki prijestup u toj mjeri da je on ostao bez posla. U međuvremenu nikakvih problema nije bilo“, rekao je za CIN Dušan Stokić, direktor Bolnice i zamjenik direktora Zdravstvenog centra.
„Na kraju krajeva, besplatno sam to sve radio – jedino što ga je koštalo 9 tisuća maraka“, kaže Čolaković.
Dijeljenje poklona liječnicima uobičajena je praksa
Prema istraživanju koje je za potrebe CIN-a 2014. godine napravila Agencija za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS, od tisuću ispitanih građana svaki deseti je dao novac ili poklon zdravstvenom radniku. Od ovoga broja njih 79 posto je navelo da su to uradili jer su sami tako htjeli ili su čuli da je to običaj, dok je 10 posto reklo da se od njih to tražilo. Većina građana novac daje za bolji tretman i iznos se najčešće kreće do 500 maraka.
Od parfema i čokolada - do janjeta
Osim u javnim zdravstvenim ustanovama, gdje osiguranje koje građani plaćaju pokriva većinu troškova, davanje novca ili poklona doktorima toliko je postalo bespotreban „običaj“ da građani to rade i u privatnim klinikama. Pet privatnih klinika koje je CIN kontaktirao su potvrdile da pacijenti nakon tretmana donose poklone doktorima. Kako su ispričali, najčešće su to cvijeće ili čokolada, ali bude i skupih pića, satova, parfema pa i tablet-računara.