Foto: Hina
VLADA Srbije nije u utorak raspravljala o slučaju haškog optuženika Vojislava Šešelja za kojeg je iz Den Haaga stigao zahtjev da se vrati u pritvor s privremene slobode na koju je pušten u studenom prošle godine, potvrdio je predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s Haaškim tribunalom Rasim Ljajić.
Srbija će, po Ljajićevu objašnjenju, od Tribunala zatražiti dodatna objašnjenja, a poruka iz Beograda je i da se "u Srbiji poštuju rokovi Srbije", a ne oni koji su sada postavljeni i koji nisu realno izvedivi.
Šešelj je u međuvremenu beogradskim medijima ponovio da se neće dragovoljno predati, pa je, kako ocjenjuje B92, jedina pouzdana činjenica u 'slučaju Šešelj' da se neće ponoviti 24. veljače 2003., kada je on dragovoljno otišao u Den Haag.
"Neću bježati, ali neću surađivati i neću na svojim nogama ići. Moraju me nositi na aerodrom. Ako se pokrene zakonom propisana procedura za izručenje, ja ću u njoj sudjelovati i iznijeti svoju obranu, ali mislim da je izručenje protupravno", ocijenio je Šešelj.
"Kolateralna šteta"
Ministarstvo pravosuđa priopćilo je da će po zahtjevu Žalbenog vijeća ICTY-a za povratak Šešelja u pritvor postupiti "sukladno domaćim zakonima i principima međunarodnog prava".
U vladi ponavljaju da Srbiju nitko ne može optužiti da ne surađuje s Tribunalom i da je ona "kolateralna šteta potpuno pogrešno vođenog postupka".
Po riječima Saše Obradovića koji u ime Srbije vodi postupak o vraćanju Šešelja u Scheveningen, Srbiji je stigla odluka Žalbenog vijeća koje usvaja zahtjev tužiteljstva i nalaže Srbiji da uhiti Vojislava Šešelja.
Šešelj se 12. studenog 2014., nakon skoro 12 godina vratio u Srbiju, nakon što je pušten na privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja. On je po dolasku u Beograd izjavio da ne bježi ali i da se neće dragovoljno vraćati u Den Haag.
Haaško tužiteljstvo je 14. travnja zatražilo da se Šešelju hitno naloži povratak s privremene slobode u pritvor, a njegovi liječnici su u međuvremenu ocijenili da bi, zbog ozbiljno narušenog zdravlja vraćanje Vojislava Šešelja u pritvor Haaškog tribunala "bilo ubojstvo s predumišljajem".