Screenshot: Street View
LOŠIJI rezultati poslovanja vukovarske Luke iz prvoga tromjesečja ove godine nastavili su se i u drugom tromjesečju te posebice srpnju, potvrdio je Hini direktor te najveće hrvatske riječne luke Tomislav Mihaljević.
U mjesecu srpnju, koji je bio posebice loš, u vukovarskoj Luci pretovareno je 26.843 tone robe što je podbačaj od čak više od 40 posto u odnosu na srpanj 2013. godine u kojem su vukovarski lučki radnici pretovarili 48.680 tona robe.
"Očekujemo kako će se stanje ipak popraviti i kako će ova kriza, s kojom se susrećemo već šest godina, konačno doći kraju", kaže Tomislav Mihaljević dodajući kako Luka nema ni kune dugova, ni kreditnih obveza tako da je u potpunosti likvidna.
Sva pozornost u Luci usmjerena je na skoru privatizaciju nakon što je Vlada 23. srpnja odlučila pokrenuti postupak javnog prikupljanja ponuda za prodaju stopostotnog udjela u Luci Vukovar, koja je u cjelini u državnom vlasništvu, a Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) krajem srpnja objavio poziv investitorima da pismom namjere iskažu svoj interes.
"U javnosti je plasirana teza kako se prodaje Luka Vukovar, što nije točno. Prodaje se samo koncesija i očekujemo kako će budući koncesionar u Luku doći s planom daljnjeg razvoja i privlačenja roba za pretovar", kaže Mihaljević po čijem mišljenju je za vukovarsku Luku od presudnog značenja oporavak domaćeg gospodarstva u kojem bi Luka mogla naći jaki oslonac za daljnji razvoj.
Najbolja poslijeratna godina za Luku Vukovar bila je 2006., kad je pretovareno 915.798 tona robe. Do 1991. godine u toj dunavskoj luci se na godinu pretovarivalo između 1.000.000 i 1.200.000 tona robe koja je dolazila iz zemalja istočne Europe (Rusija, Ukrajina i Rumunjska) za Bosnu i Hercegovinu, uglavnom za Koksaru Lukavac i zeničku Željezaru koja se i sama "bori" s gospodarskim teškoćama, a što se negativno održava i na vukovarsku Luku.