Foto: Hina
> S kineskih burzi pobjeglo 20 milijuna malih investitora
Burze u Šangaju i Shenzhenu su jutros pale za tri posto, što kumulativno od ponedjeljka podrazumijeva gubitke od osam posto, iako je vlada pokrenula direktnu kampanju s mešetarima, menadžerima i regulatorima u nastojanju da stabilizira cijene.
> "Zabava u Kini je gotova", investitori očekuju "tvrdo slijetanje" druge ekonomije svijeta
Rasprodaja je započela jučer zbog špekulacija da središnja banka neće krenuti s novim poticajima druge ekonomije svijeta čije gospodarstvo vidljivo posustaje u posljednjim tjednima i mjesecima.
> Kina u mjesec dana potrošila 1.3 bilijuna dolara za spas dioničkih tržišta
Ministarstvo trgovine je danas doprinijelo negativnom sentimentu s ocjenom da bi izvoz mogao nastaviti s padom u dolazećim mjesecima. Kina je u srpnju zabilježila pad izvoza od 8.3 posto, najveći u posljednja četiri mjeseca.
"Tvrdo slijetanje"
Domaći i strani investitori su sve zabrinutiji da se kineska ekonomija ovog puta uistinu nalazi pred često najavljivanim ali nikad materijaliziranim "tvrdim slijetanjem", ocjenjuje Reuters i dodaje da tjeskobu dodatno pospješuju izgledi podizanja kamatnih stopa u SAD-u čija bi posljedica bila povlačenje kapitala s tržišta u razvoju, uključujući Kinu.
"Mi savjetujemo da se vežete za neravnu vožnju," kaže Tim Codnon, voditelj istraživanja za azijska tržišta iz ING banke u Singapuru.
Analitičari su zabrinuti i zbog očitih deflacijskih trendova unutar i izvan Kine, službena procjena rasta kineskog gospodarstva za ovu godinu još uvijek iznosi 7 posto, ali pojedini ekonomisti kažu da bi on mogao biti prepolovljen.
Na globalni pad cijena je nedavno upozorio i glavni strateg Societe Generale rekavši da "devalvacija kineskog juana vodi u 'ledeno doba' deflacije".