Foto: Facebook
Šefica PR službe SDP-ovog gradonačelnika Rijeke Vojka Obersnela Lea Stoiljković Medved zajedno sa svojim suprugom Zoranom Medvedom podnijela je protiv Marinkovića kaznenu prijavu. Novinara Kanala RI Obersnelova PR-ovka i njen suprug kazneno gone zato što je - otišao na press konferenciju.
Marinković je, stoji u priopćenju Hrvatskog novinarskog društva koje potpisuje Zdenko Duka, "prijavljen samo zbog toga što je najjednostavnije, bez ikakvih subjektivnih ocjena ili komentiranja, izvijestio o tome kako je HDZ-ov vijećnik Hrvoje Burić tražio detaljniji uvid u proračun Grada Rijeke i uvid u poslovanje marketinških agencija koje su poslovale s Gradom, sumnjajući da je i tvrtka u kojoj gospodin Medved ima udjele - poslovala s Gradom Rijekom".
Kaznenim zakonom po novinarskim slobodama
Prema važećim odredbama Kaznenog zakona, koje je početkom prošle godine donijela vlada Zorana Milanovića, Marinkoviću prijeti novčana kazna koja može iznositi i do 500 dnevnih dohodaka. Njegov jedini krimen je, kako ističe HND, to što je istinito prenio ono što je tvrdio vijećnik Burić. Što, uostalom, i jeste zadaća novinara.
"HND je već tražio od mjerodavnih institucija u zemlji i sada traži ponovno izmjenu novog Kaznenog zakona u odredbama koje se odnose na povrede časti i ugleda jer je očito da su nove odredbe koje sankcioniraju i istinite informacije kao klevetu ili kao novo kazneno djelo sramoćenja korak natrag u zaštiti slobode govora i medijskih i novinarskih sloboda. Ovako restriktivne odredbe Kaznenog zakona neminovno uzrokuju autocenzuru", poručuje predsjednik HND-a.
Nakladnici ne štite svoje novinare
Duka naglašava da autocenzuru izazivaju i postupci pojedinih nakladnika i najave da neće nadoknađivati troškove sudskih postupaka i odštete koje prema sudskoj odluci njihovi novinari trebaju platiti tužitelju, naravno ako izgube sudski postupak zbog klevete, sramoćenja ili uvrede.
"Novinarske priloge koje pojedina redakcija objavljuje urednički odobravaju urednici i već stoga je posve normalno i pošteno da nakladnici tih redakcija i nadalje plaćaju odštetu, kao što su to uglavnom činili i do prije nekog vremena. Osobito je nedopustivo kad na stare procese nakladnici žele primijeniti novu politiku neplaćanja. To više što vidimo u primjeru kolege Ernesta Marinkovića da se može biti tužen i samo zbog profesionalno napravljenog izvještaja", ističe Duka.
"Novinar je ako izgubi proces i u kaznenom i u građanskom procesu u mnogo nepovoljnijoj situaciji od tuženog nakladnika. Nakon izgubljenog procesa za kazneno djelo sramoćenja, pa nakon toga još i eventualne građanske parnice za naknadu štete, izgledi novinara da izbjegne velike novčane kazne su ništavne, jer se parnični sud ravna prema dosuđenoj presudi za kazneno djelo", poručuje HND.